YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil insanlar şok oldu!
Akil insanlar şok oldu!
11 Nisan 2013 17:57
Diyarbakırlı 70 yaşındaki Emine Özkan'ın acı dolu hayatı, Akil İnsanlar Grubu'nun Güneydoğu Anadolu Bölgesi heyetini şok etti.

Akil İnsanlar Grubu'nun Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti Diyarbakır'daki görüşmelerini sürdürüyor.  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Avukat Kezban Hatemi, eski milletvekili Mehmet Emin Ekmen, gazeteci Etyen Mahçupyan ve Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem ile heyetin başkanı Yılmaz Ensaroğlu, bölgedeki aileleri dinledi. Heyet Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Emine Özkan ile Kamile Peker'i dinledi. Emine Özkan yaşadıklarını anlatırken heyet not aldı. Emine Özkan kendisini ziyaret eden heyete 76 yaşındaki eşi Mehmet Kasım'ın Lice'de bir suikast sonucu öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın olayından ötürü 36 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ifade etti. Özkan, 2 oğlunun da cezaevinde bulunduğunu söyledi.

Başlatılan sürece sonuca kadar destek verdiklerini ve barış istediklerini belirten Özkan, "Bir kızımda dağda. Ailemiz dağıldı. 1993 yılında Lice Yolçatı köyüne gelen askerler evimizi yaktı. Çırılçıplak köyü terk etmek zorunda kaldık. Ve başımıza gelen kalmadı. Artık başka şehrin sokaklarında değil, kendi memleketimin sokaklarında çalışmak istiyoruz, köyümüze dönmek istiyoruz ve barış istiyoruz." dedi.

Lice'nin Yolçatı köyünün boşaltılması sonucu şehre göç ettiğini belirten Emine Özkan, "Köyümden çıktım, perişan oldum. 20 yıldır varoşlarda, daracık sokaklarda yaşıyorum. Eşim 27 yıldır cezaevinde. Şu an 76 yaşında ve hasta. Bir oğlum 14 yıl, bir oğlum da 17 yıl hapis cezası aldı. Bir kızım da dağa çıktı, iki yıl sonra hayatını kaybetti. Şimdi tek oğlum var, onunla burada yaşıyorum." dedi.

Yaşadığı bunca acıya rağmen barış istediğini anlatan Özkan, "Dağdaki de, asker de bizim çocuklarımız. Onların ölmesini istemiyorum. Artık barış ve huzur gelsin. Bu süreçte perişan olduk. Huzur gelsin. Ölmeden önce köyüme dönmek istiyorum" ifadelerini kullandı. Türkçe bilmeyen Emine Özkan'ın konuşmasının bir bölümünü heyette bulunan Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen tercüme etti.

Heyet başkanı Yılmaz Ensaroğlu, amaçlarının mağdur olan aileleri ziyaret edip onları dinlemek olduğunu ifade ederek, "Bu sorundan doğrudan etkilenen ailelerle görüşmek önemli. Umarız bu aileler son aileler olur. Artık gözyaşı diner." ifadelerini kullandı.


CHA

10:04
 // firsat
Firsat bu ya, artik devletle hesabi olan askerle hesabi olan bu akil denen insanlara kendi yazdiklari hikayeleri anlatacaklar. Sonra bunlar medyada anlatilacak, birileri suçlanacak ve hatta yargilanacak hatta içeri atilacak....
12 Nisan 2013 10:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler