YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil adam Ergil'den süreç açıklaması
Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu Üyesi Doğu Ergil İzmir'de düzenlenen "Çözüm Süreci" konferansında konuştu.
Akil adam Ergil'den süreç açıklaması
15 Nisan 2013 / 18:00 Güncelleme: 15 Nisan 2013 / 18:03

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu Üyesi Doğu Ergil, Balkan Anadolu Derneği'nce Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Çözüm Süreci" konulu konferansta, Kürtleri bir sorun olarak tanımlamamak için sorununun temelindeki yapısal yanlışların iyi teşhis edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu tür sorunların giderilmesi için anayasadan başlamak üzere önemli yasal değişiklikler ve idari yapıların müzakere edilmesi gerektiğini kaydeden Ergil, barış dilinin çatışmacı olmaması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tahriklere kapılmayın. Bu ülke bölünmez. Allah'ın inayetiyle, şu oldu, bu kadar kan döküldü ama Kürtler bu ülkeden ayrılmak istemediler. İsteselerdi bu ülkenin her yerinde kan dökülürdü. Kürtlerin büyük kısmı şiddeti benimsemedi. Biz onları hiç kazanamadık. Sorunun tanımında yardımcı olabilir, çözüm önerileri sunabilir onlar. Bugün şartlar belki mecburi olduğu için barış getirmesi koşuluyla katlanılması gereken şartlar. Bu sürecin iyi yönetilmesi lazım. Bu sürecin bir aktörü hükümetse bir aktörü de bizleriz. Her aşamada bizim de müdahil olmamız, yanlış giden şeyleri düzeltmemiz, iyi giden şeyleri desteklememiz lazım."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler