YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akif ve Elmalı Türkçe Kur'an'a böyle itiraz etmiş!
Tarihçi Mustafa Armağan, Genel Yayın Yönetmeni olduğu Derin Tarih Dergisi'nin bu haftaki sayısında Mehmet Akif Ersoy ve Elmalılı Hamdi Yazır'ın 'Türkçe Kur'an' teşebbüslerine verdiği tepkiyi yazdı: "Türkçe Kur’an mı var be hey şaşkın!"
Akif ve Elmalı Türkçe Kur'an'a böyle itiraz etmiş!
04 Eylül 2014 / 13:46 Güncelleme: 04 Eylül 2014 / 14:14

Ülkemizde Osmanlı/İslam elifbasının yasaklanarak yeni alfabeye geçilmesi tarihte örneğine az rastlanır abeslikte bir problemin zuhur etmesine yol açtı. 1928’ten sonra temel kaynakların yeni harflere çeviri süreci başladı. Bu çeviri çabalarından Kur’an da nasibini aldı. Mustafa Armağan Derin Tarih dergisinin Eylül sayısında “Türkçe Kur’an” teşebbüslerine Mehmet Akif ve Elmalılı’nın itirazlarını değerlendirdi.

Hedef dil mi, din miydi?

Bir büyük medeniyet temsilcisi milletin ilk ve tek alfabe değişikliğiydi bu modern zamanlarda. Tahribatı da ağır oldu. Din ve kültürle ilgili boyutlarından sarfınazar şu kadarını söyleyebiliriz ki, bir dilde yazılmış binlerce eseri bir alfabeden diğerine aktarmak gibi benzersiz bir deneyim yaşadık. Kur’an’ın Türkçe'ye çevrilme girişimleri de bu hatalardan biriydi.

Cumhuriyet’in daha ilk yılı dolmadan Kur’an tercümelerinin pıtrak gibi bitmesi manidar. Şeyh Muhsin-i Fani’nin Nurulbeyan’ı ile Cemil Said (Dikel)in tercümelerinin ardından 1925 yılında bu defa Meclis tarafından Ahmet Hamdi (Akseki) aracılığıyla Kur’an tefsiri ve tercümesi ile Buhari tercümesi için bir ödenek tahsis edilir ve sözleşmeler imzalanır. Mehmed Akif, Elmalılı Hamdi Yazır ile beraber tercüme ve tefsiri yazacak, Kamil Miras da Buhari’yi çevirecektir. 

"Türkçe Kur’an mı var be hey şaşkın!"

Ancak “Türkçe namaz, Türkçe ezan, Türkçe Kur’an” teşebbüsleri tasavurattan çıkıp uygulamaya doğru yol alınca önce Akif, sonra Elmalılı frene basarlar. “Durun bakalım ne oluyoruz?” sorusu vicdan ve iman sahibi insanları endişeye sevk eder.

Akif bütün ısrarlara, hatta Şükrü Kaya’nın bizzat ziyaretine rağmen tercümesini teslim etmediği gibi aldığı 1000 TL avansı da iade etmiş, Elmalılı ise Tefsir’inin basımını geciktirmiş, nihayet ilk cildi anlaşmadan ancak 10 yıl sonra çıkabilmiş ama başına dinde reformculara tokat mahiyetinde bir cümle koymak şartıyla.

İşte o cümleyi de içine alan ifadesi:

“Bazılarını da duyuyoruz ki “Kur’ân tercümesi” demekle iktifa etmiyor da “Türkçe Kur’ân” demeye kadar gidiyor, Türkçe Kur’an mı var be hey şaşkın!” (Hak Dini Kur’an Dili, Eser: 1979, 1, s. 15.)

'Elmas kılınç' kında paslanmaz

Akif’in bu konudaki düşüncelerini Eşref Edib Sebilürreşad’da yazdığı bir makalede şöyle özetler:

"Kur’an üzerinde 7 yıl çalıştığını ama tercümesinde acze düştüğünü söylemekte ve ‘Murad-ı İlahinin mutlaka bu mana olduğuna nasıl hükmedebiliriz?’ demekte ve tercümenin imkânsız olduğuna hükmetmektedir. Akif beğenmese de dinde reform yanlıları onun tercümesini namazlarda okutacak ve cemaate dayatacaklardı. Koca Akif bunu sezmiş, Müslümanlar arasında fitneye alet edileceği endişesiyle tüyleri ürpermiş ve tercümesini yaktırmıştı."

Akif tercümesini bitirdiği halde teslim etmedi, Elmalılı tefsirinin başına “Türkçe Kur’an’la alay eden cümleyi yazmazsanız basılmasına izin vermem” dedi.

Akseki 1926’da Kur’an’ın Türkçe çevirisiyle asla namaz kılınamayacağını yazdı, Bediüzzaman ise bu girişime 5. Şua’da en şedit cevapları gönderdi ve sonuna şunu ekledi: 

“Garibdir hem çok garibdir. (Deccal) 700 sene müddetinde İslâmiyet'in ve Kur'an'ın elinde şeref-şiar, bârika-asa bir elmas kılınç olan Türk milletini ve Türkçülüğü, muvakkaten İslâmiyet'in bir kısım şeairine karşı istimal etmeğe çalışır. Fakat muvaffak olmaz, geri çekilir. ‘Kahraman ordu, dizginini onun elinden kurtarıyor’ diye rivayetlerden anlaşılıyor.”
1945 dizginlerin “onun” elinden çıkmaya başladığı, 1950 ise Kur’an ve ezanın dizginlerinden kurtulduğu senedir. Gözü olan için “elmas kılınç” çekilmiştir vesselam!  

rs1-079.jpg rs2-021.jpg

be hey gafil
 // yılmaz türk
Akif Ersoy ve Hamdi Yazır maalesef Sultan Abdülhamit Han ın tahttan indirilmesine onay vermişlerdir.Destek olmuşlardır. bir diğer destekçide Said-i Kürdi dir....
04 Eylül 2014 Perşembe 16:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler