YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan: Türk askeri senin paralı askerin mi?
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, katıldığı televizyon programında IŞİD koalisyonuna seslenerek, "Türk askeri senin paralı askerin mi?" dedi.
Akdoğan: Türk askeri senin paralı askerin mi?
11 Ekim 2014 / 06:10 Güncelleme: 11 Ekim 2014 / 09:54

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, CNN Türk'te katıldığı Baştan Sona programında Akif Beki'nin sorularını yanıtladı.

Akdoğan, Kobani’ye IŞİD saldırılarını protesto eden grupların yurt genelinde başlattığı gösterilerle ilgili olarak, olayların HDP'nin açıklamasıyla ivme kazandığını, partiden gelen ikinci bir açıklamayla tansiyonun düştüğünü savunarak, "Bir siyasi parti böyle bir eylemsellik çağrısı yapamaz. Bu olaylara kapı açamaz" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş'ın açıklamasını değerlendiren Yalçın Akdoğan, "Keşke, 'Şunlar şunlar yapıldı ama şunlar da yapılsa iyi olur' diye baştan söylenseydi, bu kadar insan ölmeseydi, bu kadar yer yağmalanmasaydı, yakılmasaydı" şeklinde konuştu.

Demirtaş'ın açıklaması

Selahattin Demirtaş'ın yazılı açıklamasını değerlendiren Akdoğan, "Hükümet Kobani konusunda adım atıyor, çabalar gösterdi' demesi yeni bir şey. 'Hükümet, sattı, etti, hiçbir şey yapılmadı, ölüme terk etti' söylemlerinden, 'hükümet olumlu birtakım çabalar içerisinde' diye atıf yaparak bu noktaya gelinmesi hem objektiftir hem de yapıcı, olumlu bir durum gibi algılanabilir. Keşke bunlar bu olaylar olmadan önce söylenseydi. Yani 'şunlar yapıldı ama şunlar da yapılsaydı' diye baştan söylenseydi, bu kadar insan ölmeseydi, bu kadar yer yıkılmasaydı, yağmalanmasaydı. Gelinen yer iyi bir yer. Ama bu işler bitmiş değil. Sükunet, sağduyu çağrısı yapmak hala önem taşıyor."

"Hükümeti Kobani'ye bir şey yapmıyormuş gibi göstermek yanlış"

Hükümetin bölgeye yaptığı yardımları hatırlatan Yalçın Akdoğan, hükümetin bir şey yapmıyormuş gibi göstermenin yanlış olduğunu belirterek, "İnsani duyarlılığı ortaya koyan biziz. Kobani bu tarafa geldi. Suruç'ta Kobani.

Eğer insanlarsa oraya anlam veren, bu insanların hepsi Türkiye'de. Hükümet hiçbir şey yapmıyor gibi bakmak son derece yanlış olur. Hükümet başkalarına da yaptı. Araplara da Türkmenlere de yaptık. Başa kakma diye bir şey yok. Ama marifette biraz iltifata tabidir. Türkiye burada ciddi çaba gösteriyor. Amerika ile temaslarda, en son bombardıman vesaire konusunda hükümetin çok ciddi bir çabası var. Kobani'ye 634 araçlık yardım yapmışız" şeklinde konuştu.

Bir yandan "Türkiye bir şey yapmıyor", öbür yandan "aman Türkiye girmesin" diyorlar

Akdoğan, PYD'nin Suriye Lideri Beşar Esad'a karşı sessiz kalarak yanlış yaptığı savunurken, "Araplara, Türkmenlere katliamlar yapılırken hiç eleştirmeyerek. Buna HDP'liler de kısmen dahildir. Esed'in katliamlarında sessiz kalınmakla yanlış yapmıştır. Diğer Kürt grupların oradan sökülüp atılmasında, etkisizleştirilmesinde onların hataları vardır. Biz insani duyarlılıkla baktık, 185 bin insanı kabul ettik.

PYD'nin yaptığı yanlışlar ayrı bir şeydir, oradaki Kürt halkı ayrı bir şeydir. Türkiye'nin oraya müdahale etmesini istemeyen kim? 'Aman ha Türkiye girmesin' diyen kim? PYD'nin kendisi. Bir taraftan bütün dünyayı tahrik ediyorlar, 'Türkiye bir şey yapmıyor' diye. Öbür taraftan 'Aman Türkiye' girmesin diye bağıran da PYD'nin kendisi" diye konuştu.

"Türk askeri senin paralı askerin mi?"

Akdoğan, TBMM'den geçen tezkerenin ardından, uçuşa yasak ve güvenli bölge oluşturulmasının önemine dikkat çekerken, bir plan çerçevesinde uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bu kadar samimiyseniz bu konuda, gelin birlikte yapalım bu işi. Sen gelmeyeceksin. Yani Türk askeri burada senin paralı askerin mi? Sen askerini göndermeyeceksin, Türk askeri oraya girip şehit olacak. Böyle bir dünya yok. Varsa bir samimiyet o zaman anlaşılır, Türkiye'de önünü görür. Kapsamlı bir Suriye gelecek planı ortaya konulur. Uluslararası toplum birlikte hareket eder, Türkiye de ona göre pozisyonunu alır. Mesele Esed değil. Türkiye bu işe kendi ulusal çıkarları ve ulusal güvenliği için girer" diye konuştu.

Bahçeli'ye teşekkür etti

Yalçın Akdoğan, tezkere süreci ve son günlerde yaşanan olaylardaki tavrı nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin teşekkür ederek, MHP liderinin parti tabanına sağduyu çağrısını olumlu karşıladığını ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler