YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan: HDP Öcalan'ın mesajını açıklamadı
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan "HDP Öcalan'ın mesajını açıklamadı. Öcalan adını kullanarak yalan söylüyorlar. Öcalan bunları yakalasa muhtemelen sopayla kovalardı" dedi.
Akdoğan: HDP Öcalan'ın mesajını açıklamadı
29 Temmuz 2015 / 10:55 Güncelleme: 29 Temmuz 2015 / 12:07

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan AA editör masasında konuşuyor.

İşte Akdoğan'ın konuşmasından satır başları;

HDP Öcalan'ın mesajını açıklamadı

Öcalan'ın şubat başında verdiği silahları bırakmak için kongre toplayın çağrısını üç hafta geciktirmiştir. Öcalan sözlü, yazılı, imzalı her türlü mesajını vermiştir. Ancak HDP bunu açıklamaktan imtina etmiştir. Öcalan adını kullanarak yalan söylüyorlar. Öcalan bunları yakalasa muhtemelen sopayla kovalar 'her şeyi mahvettiniz' diye.

Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar

Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar; Öcalan başkanlık sistemine karşı, Öcalan AK Parti'yle koalisyona karşı… Külliyen bunlar yalan. Öcalan'ın adını kullanarak sürekli toplumu kandırıyorlar. Öcalan ile görüştükleri dönemde koalisyon diye bir konu var mıydı ki Türkiye'de, Öcalan 'onunla yapın şununla yapın' desin. 

İmralı bir talk-show alanı değil

Her verdikleri ayrıntı yalan tamamen uydurma. Bu izleme heyetiyle ilgili de sayılar verdiler, isimler verdiler, 'şöyle olacak' dediler, 'böyle olacak' dediler. O gün de ben açıkladım 'külliyen yalan' diye. Bu meseleyi tamamen izleme heyetine getirip dayandırmaları da doğru değil, anlamsız. Çünkü Öcalan neticede bir çağrı yapacaktı, yaptı. Ve en geniş şekilde bu kamuoyuna yansıdı. Basına yansıdı. Uluslararası camiaya yansıdı. Bunu herkes tartıştı. Bunu başka bir heyete tekrar aktarmasına ihtiyaç yoktu. Burada bunun ötesinde İmralı bir talk-show alanı da değil. Sürekli heyetler oraya turlar yapsınlar. Bunlar aynı mesajı tekrar etsin. Bu mesaj zaten verilmiştir. Bunun ötesinde çok bir anlamının da kalmadığını düşünüyorum."

Demirtaş, kendi PR'ını yapt

Demirtaş, kendi PR'ını yaptı, kendi imajını oluşturdu, sürece ne olursa olsun, İmralı anlamsızlaşırsa anlamsızlaşsın. Bugüne kadar kendilerinin verdikleri mücadele bağlamında ne olduğunun önemi yok, kendi PR'ını yaptı, el bebek gül bebek bir çiçek çocuk olarak, bir imaj imalatına dönüştü ve bugün yaşadığımız şeyler. Şimdi kıvranıyorlar, ne olacak bu süreç "

"HDP çözüm sürecine ihanet etmiştir"

HDP çözüm sürecine ihanet etmiştir. HDP süreci havaya uçurmuş oldu. Öcalan'ın zaman zaman söylediği bir şey var "Kim Kürt meselesini bitirmek istese bir mekanizma harekete geçmiştir". Şu an bunu Cumhurbaşkanımızı için yapıyorlar. HDP bütün stratejisini Eroğan karşıtlığı üzerine kurdu. HDP süreci istismarın ötesinde, sürece ihanet etmiştir. Erdoğan'ı başkan seçtirmeyeceğiz aslında bir tahrikti.

HDP eksen kayması yaşadı

HDP eksen kayması yaşadı. HDP, Diyarbakır'dan Cihangir'e istikameti çevirdi. Cihangir sokağına girdiklerinde bütün bu çözüm süreci başka bir yere savrulmuş oldu. HDP tabanı bunun da hesabını sormalı"

Kimse Hükümete fatura kesmeye kalkmasın

Seçimde sonra örgüt doğrudan eylemlilik kararı almıştır, kendisi bunu defalarca ifade etmiştir. 'Hükümet şunu yaptı, bunu yaptı' diyenler açsınlar örgütün açıklamalarına baksınlar. Örgüt defalarca 'ben ateşkesi bozuyorum' demiştir, kimse Hükümete fatura kesmeye kalkmasın. Ortada çok açık cinayetler var, önce kalkıp bunu yani iki eşit yapı arasında bir mücadelenin verilen kurbanları, zayiatları gibi görmeleri bile teröre destek anlamına gelir, burada daha net bir tavır takınmaları gerekir."

Örgütün silah bırakmasına odaklanmış bir süreçten bahsediyoruz

Son 'Çözüm Süreci' dediğimizde biraz daha doğrudan örgütün silah bırakmasına odaklanmış bir süreçten bahsediyoruz. Geçmiş dönemlerde örgüt iki üç yılda bir adeta panik atak geçirir gibi süreci sabote eden birtakım eylemlerde bulundu, strateji değiştirip topyekün saldırarak devleti dize getirmeye çalıştı, bunu 2011'de Silvan saldırısından sonra gördük. O dönemde çok kapsamlı bir terörle mücadele uygulandı ve bin 450 civarında örgüt üyesi etkisiz hale getirildi 

Dolmabahçe'de okunan ortak bir mutabakat değildi​

Dolmabahçe özel olarak kurgulanmış bir yer değildi. Dolmabahçe'ye yer olarak özel bir anlam yüklemek doğru değil. Buna mutabakat değil belki irade beyanı denir. Dolmabahçe'de okunan ortak bir mutabakat değildi

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler