YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan HDP heyetini kabul etti
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder'i kabul ederek 1 saat görüştü.
Akdoğan HDP heyetini kabul etti
22 Aralık 2014 / 11:23 Güncelleme: 22 Aralık 2014 / 17:47

Başbakanlık Merkez Bina'da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in katılımı ile gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

Görüşme sonra İmralı heyeti adına konuşan Sırrı Süreyya Önder Akdoğan'ka mutabakata vardıklarını söyledi. Önder siyasi yasağı kalkan Leyla Zana'nın da önümüzdeki dönemde İmralı heyeti'nde yer alacağını söyledi.

Önder: 'Yeni bir sürece girdik'

İmralı heyetinden Sırrı Süreyya Önder, "Yeni bir sürece girdiğimizi söylemek istiyoruz. Önemli bir kriz sürecini geride bıraktık" dedi.

HDP’nin İmralı heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Görüşmenin ardından heyet adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "Kobani direnişiyle başlayan bir kırılganlık yaşamıştık. Önemli bir kriz sürecini geride bıraktık. Çözüm süreci kapsamında bunun ilgi alanına ne giriyorsa bu meseleleri süratle Öcalan’ın katkılarıyla ağırlıklı olarak İmralı’da olmak üzere yeni bir sürece girdik. Kriz sürecini geride bıraktık. Elimizde yeni mutabakatlar oluştu. Görüşmeler daha çok çözüme odaklı yürütülecek. Takvim bizim için en kısa süre. Hükümet de bu konuda böyle bir yaklaşım içinde. Çok seri bir görüşme ve çalışma trafiği başlayacak. Bu meselede katkı sunabilecek bütün herkesle görüşme kararlılığındayız. Katkısını alacağımız herkesle görüşeceğiz.

Biz bu meseleyi çözeceğiz. Halktan hiçbir şey saklanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ülkede talep eden konumunda değiliz. Savaştan nemalananlarla da mücadele ediyoruz. İzleyeceğimiz yöntem üzerinde mutabakata vardık. Biz kamudan hiçbir şey saklanmaması gerektiği düşüncesindeyiz. İmralı trafiği başladıktan sonra kamuoyuna yansımayan gidiş gelişlerimiz de oldu. Kandil’e gidecek heyette Leyla hanım da var" dedi.

 

Baraj
 // can
Yüzde on baraja rağmen girmek mahalle baskısını arttıracaklarından emin olmak demektir...
22 Aralık 2014 Pazartesi 13:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler