YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdağ'dan doktorlara iyi haber
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerinde profesör ve doçentler için çok düşük miktarda muayene farkı ödenmesine sıcak baktığını açıkladı.
Akdağ'dan doktorlara iyi haber
19 Aralık 2012 / 11:39 Güncelleme: 19 Aralık 2012 / 12:49

Bunun asla vatandaşın sağlık hakkı almasına engel olacak miktarlara ulaşmaması gerektiğini vurgulayan Akdağ, ''Yoksa 10, 15, 20 lira için hoca hastasıyla uğraştığı zaman bunlar söz konusu edilebilir'' dedi.

Akdağ, yaptığı açıklamada, Tam Gün Yasası ile ilgili bazı üniversite rektörlerinden gelen ''Öğretim üyeleri için düşük miktarda muayene farkı ödenmesi'' talebini değerlendirdi.

''Tam Gün''ün kendileri için ''Dar ve orta gelirlilerin kamuya ait bir hastaneden hizmet almak istediğinde para ödemek zorunda kalmaması'' anlamına geldiğini vurgulayan Akdağ, bunun dışında her çözüm ve öneriye ''evet' diyeceklerini söyledi.

Akdağ, ''Bir işçi, emekli, memur, küçük esnaf, çiftçi ya da yeşil kartlı olarak devletin hastanesine, üniversitesine gittiğimde beni aşacak bir para ödemek zorunda kalırsam buna tahammül edemem. Biz de hükümet olarak bunun yolunu asla açmayacağız'' dedi.

Kendisine zaman zaman muayene katkı payı eleştirisi yöneltildiğini, ancak bunun için ödenen 5 liranın vatandaşın boyunu aşacak bir katkı olmadığını dile getiren Akdağ, ''O, 5 bin lira ameliyat parasına dönüşürse işte iş içinden çıkılmaz hale gelir. Ya da kanserli bir hastayı sırtına alıp da her ay muayenehane taşırsa, orada 200, 300, 500 lira öderse bu kabul edilemez. Dolayısıyla bu olmasın da biz her türlü çözüme varız'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler