YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akaydın'dan yolsuzluk açıklaması
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Halkart ihalesine fesat karıştırıldığına ilişkin iddilarla ilgili açıklama yaptı...
Akaydın'dan yolsuzluk açıklaması
16 Aralık 2010 / 16:06 Güncelleme: 16 Aralık 2010 / 16:14

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, bazı basın yayın organlarında Halkkart ihalesine fesat karıştırıldığı ve yolsuzluk yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Akaydın, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Akaydın, bir gazetecinin, ''Adrese teslim bir ihale yapıldığı ve şirketin gizli ortakları olduğu söyleniyor. Bu ortakların da belediyede çalıştığı ileri sürülüyor'' sorusu üzerine, ihale yoluyla teknoloji satın aldıklarını,belirterek, şunları söyledi:

''Bir takım sıkıntılar yaşanıyor ve yaşanılabilir de. Ancak her şey rayına oturmaya başlıyor. Adrese teslim ihaleden kim neyi ifade ediyor ve ne denilmek isteniyor bilmiyorum. Eğer belgelerle birşeyi ispat ederlerse belediye başkanı olarak bu yolsuzluğun üzerine giderim. Bu iddialar daha önce de gündeme getirildi."

İnsanları belgesiz ve dayanaksız olarak itham etmenin doğru olmadığını ifade eden Akaydın, şöyle devam etti:

''Birilerinin elinde belge varsa getirsin, gereğini yapalım. İnsanları bu şekilde itham etmek ayıp. Bir sorun varsa bunun gereğini yaparım ama ortada böyle birşey yok. Sayıştay denetçileri kurumları denetlediklerinde her zaman bir takım kusurlar bulurlar. Nitekim burada da ihale biçiminde kusur bulmuşlar. Gerekli bilgileri kendilerine vererek kendimizi savunduk. Geçmişte de Antkart ihalesiyle ilgili kusurlar bulunmuştu. Eğer bir kusur varsa ve hukuken de tescil olursa gereğini yaparız. Şirket sözleşmesinde şirket ortaklarının gizliliği yönünde bir madde olup olmadığını bilmiyorum. Ancak böyle bir madde varsa ve bu belgeyle ispat edilirse suçtur. Hemen gereğini yaparım. Özel şirket. Gidip ne sormak istiyorsanız kendilerinden öğrenebilirsiniz. Benim onlarla birlikte bir arada olmam, bu şirketin belediye başkanının koruması altında olduğu imajını verir. Geçmişte bunun örneklerini gördük.''

Halkkart ihalesiyle ilgili ''sanal şirket'' ifadelerinin kullanıldığının hatırlatılması üzerine Akaydın, ''Sanal bir şirket resmi bir ihaleye girip nasıl kazanır? Herşey halkın ve basının huzurunda oldu. Olamaz böyle bir şey. Şirketle ilgili tüm bilgi ve belgeler bizde mevcut isteyen görebilir'' diye konuştu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler