YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AK Parti'ye kapatma davası bu cuma açılabilir"
"AK Parti'ye kapatma davası bu cuma açılabilir"
18 Şubat 2010 15:33
Mümtaz'er Türköne: 28 Şubat döneminde silah taşıdım

Kanal A Haber Merkezi- Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’daki Görüş Farkı programına katılan 28 Şubat sürecinin kilit isimleri Prof.Dr.Mümtaz’er Türköne ve Hüseyin Kocabıyık, tarihi açıklamalar yaptı. 28 Şubat’ta yaşanan ve bugüne kadar bilinmeyen bir dizi olayı ilk kez anlatıldı. Son yargı krizini değerlendiren Türköne ve Kocabıyık,AK Parti’ye kapatma davası açılabileceğini söyledi. Kocabıyık, “Ben bu Cuma günü bekliyorum” dedi.Türköne, “Kapatma davası açılırsa AK Parti daha güçlü gelir” diye ekledi.

'Hizbul Tahrirc'iyi MGK’nda gördüm
 
28 Şubat sürecinin akılda kalan “irtica” görüntüleri arasında Fadime Şahin, Ali Kalkancı, Aczmendiler biliniyor. Hizbul Tahrir isimli bir örgütte Kocatepe’de eylem yapmıştı. Eylemde en önde yer alan ve polisle mücadele eden sakallı birisi dikkat çekiyordu. “İrtica” eyleminin en ön safındaki o isim meğer devletin en kritik birimi olan MGK’da görevliymiş. Hüseyin Kocabıyık, 2002 yılında Azerbaycan’la ilgili bir çalışmasından dolayı  Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç tarafından davet ediliyor.MGK’ya giderek Kılınç ve Başyardımcısı İlker Başbuğ ile görüşen Kocbayık,daha sonra öğle yemeğine kalıyor. Yemek sonrası ise çarpıcı bir sahne yaşanıyor.Kocabıyık, “Hizbul Tahrirci olarak bilinen o en öndeki göstericiyi MGK koridorlarında gördüm” diyerek o karşılaşmayı anlattı.

 
Bir General Yüzbaşı’yı Bizi Öldürmekle Görevlendirdi

28 Şubat’ta Tansu Çiller’in Başdanışmanlığını yapan Mümtaz’er Türköne ve Hüseyin Kocabıyık hakkında dönemin kudretli bir generali ölüm emri vermiş. “BÇG içinden bir general” diyerek o ismi açıklamayan Hüseyin Kocabıyık,MHP’li Meclis Başkanvekili Meral Akşener ve Emniyet İstihbarat eski Başkanı Bülent Orakoğlu’nun da bildiğini söylediği olayı şöyle anlattı:” BÇG  içinde bir general ismini vermeyeyim,diyor ki, Çiller ABD’ye kaçacak ama bu danışmanları moral veriyor,güç veriyor. Bizim imha edilmemiz talimatını veriyorlar. Ordu içinden bir subaya bu işi emir olarak veriyorlar. O arada içişleri bakanı Meral Akşener soluk soluğa büromuza geldi,anlattı.Bize koruma vereceğini söyledi.Önce şaşırdık,üzüldük.özel tim koruma vereyim diye ısrar etti. Yurt dışına çıkın telkini de oldu. Biz istemedik. Evden ayetel kürsüyü okuyup çıkıyorduk. Yıllar sonra generalin ekibinden bir kurmay albaydan  öğrendim. Emir, özel kuvvetlerden yüzbaşıya verilmiş.O  yüzbaşı hedef araştırması yapınca,”ben bu emri kabul etmiyorum”demiş. Olayın  üzerini kapattılar”

Türköne belinde silahla dolaşmış

Türköne’nin ölüm tehdidine karşı o dönemde belinde silahla dolaştığı,atış poligonlarına giderek talim yaptığı  da ortaya çıktı. Türköne,”Evet, 28 Şubat’ta silah taşıdım. 28 Şubat’ın gerginliği sona erince de silahı bıraktım.  Bugün de bir ihtiyacım yok.şu anda bana yönelik suikast tehlikesi anlamsız. Can güvenliği tehlikede olan her zaman laik kesimlerdir.cünkü provakatif nitelikli yapılır bu tür eylemler.”
Kocabıyık, Türköne’nin attığını 12’den vurma yeteneği olduğunu söyledi.
 
Çille’e çektiğimiz faks Genelkurmay’da görülüyordu
 
Türköne ve Kocabıyık, o dönemde Tansu Çiller ile olan görüşme ve yazışmaların Genelkurmay Başkanlığı’nca izlendiğini de açıkladı. Bu konuda çarpıcı bir anekdot anlatan Kocabıyık, “Bir gün Tansu Hanım Genelkurmay Başkanı’na gitti. Orgeneral Karadayı, masasının üzerine faksları dizmiş. Bizim Tansu Hanım’a gönderdiğimiz fakslar aynı anda Genelkurmay’a da gidiyormuş. Paşa, “Bakın, her şeyden haberimiz var” demiş. Tansu Hanım, genelkurmay merdivenlerinden inerken arayıp söyledi”

 

Kanal A

SÜPERRRR
 // Ertuğrul Camcı
Tek kelimeyle mükemmel.İyi bir iş çıkarmışsınız Ömer Bey.28 Şubat'ın kirli bohçasını dökmeye devam edin lütfen...
18 Şubat 2010 18:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler