YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'ye dava mı açacak?
Başsavcı Yalçınkaya'nın, telefon dinleme kararları nedeniyle AK Parti'ye yeniden kapatma davası açacağı iddia edildi
AK Parti'ye dava mı açacak?
15 Kasım 2009 / 14:59 Güncelleme: 15 Kasım 2009 / 15:23

Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya, yargıyla ilgili telefon dinleme kararları nedeniyle AKP için yeniden kapatma davası açmaya hazırlanıyor.

Ankara’da Adalet Bakanlığı ile Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Danıştay ve Yargıtay arasında süren telekulak kavgası, dün Milliyet yazarı Fikret Bila’ya konuşan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

Başsavcı Yalçınkaya, dinleme kararları ve işlemleriyle ilgili olarak “siyasi partiler hukuku açısından inceleme” başlattıklarını açıkladı. Fikret Bila’nın dünkü köşesinde yer alan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın dinleme tartışmalarıyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Bu konuyla ilgili olarak basına yansıyan bilgi ve belgeler bizi çok üzdü. Üzüntüyle karşıladık. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bizim görev alanımızla ilgili boyutu itibarıyla karar, işlem ve eylemleri incelemek zorundayız. Bizim görev alanımız Anayasa ve yasalarla belirlenmiş durumda. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini, Atatürk devrimlerini, hukuk devleti ilkelerini, cumhuriyetin tüm değerlerini korumaktır. Bu ilkelerin güvencesi bağımsız Türk yargısıdır.

Karşı atağa geçti

Siyasi partilerin tüzükleri, programları ve eylemleri Anayasa’nın 68. maddesine aykırı olamaz. 68. maddenin 4. fıkrasında; siyasi partilerin tüzük, program ve eylemlerinin hukuk devleti ilkelerine aykırı olamayacağı yazılı. Eğer bu hüküm ihlal edilmişse o zaman Siyasi Partiler Yasası’nın 98. maddesinde yazılı olduğu gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bizim görevimiz başlar. Siyasi Partiler Yasası’nın 98. maddesi siyasi partilerin kapatılması davalarını düzenliyor. Bu konuda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tanınan yetkileri hükme bağlıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu bilgi ve belgeleri Anayasa’nın 68/4 ve Siyasi Partiler Yasası’nın 98. maddeleri açısından incelemeye almak zorundayız.”

Yalçınkaya’nın kurduğu bağ

Başsavcı Yalçınkaya, Fikret Bila’nın “telefon dinlemeleriyle siyasi partiler hukuku arasında hangi gerekçeyle, nasıl bir bağ kurulduğuna” ilişkin sorusuna verdiği yanıt ise şöyle: “Telefon dinleme hukuk devleti ilkelerine aykırı biçimde yapılıyorsa, Siyasi Partiler Yasası ve Anayasa’nın 68/4 maddesiyle ilgilidir. Telefon dinleme, kayda alma, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinin hangi hallerde yapılabileceği yasada detaylı biçimde belirlenmiştir. Bu işlemin bu yasaya uygun yapılması gerekir. Telefonun hangi hallerde dinleneceği Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 135. maddesinde belirlenmiştir. Bu yetkiyi kullananın sıfatı ne olursa olsun, bu yasa hükmüne uygun işlem yapması gerekir. Hakim ve savcıların dinlenmesi nasıl yapılıyor? Dinleme kararı nasıl alınıyor? Adalet Bakanlığı müfettişinin bu talebi Adalet Bakanı, Müsteşar veya Ceza İşleri Genel Müdürü tarafından onaylanıyor.

Bakan onay vermemeliydi

Ondan sonra müfettişin talebi dinleme kararı alınması için hâkime götürülüyor. Hâkim bu kararı alıyor. Bu karar gizlidir. İtiraz yolu yok. Çünkü itiraz mercii hâkimdir ama itiraz yolu açık olursa dinlemeye alınan kişi dinlendiğini öğrenmiş olur ve telefonunu değiştirir veya başka önlem alır. Bu işlem zinciri içinde Bakan’ın veya ona bağlı kişilerin onayı olduğuna göre siyasi otoriteyi dolayısıyla siyasi partiler hukukunu ilgilendirir. Adalet Bakanı veya onun adına hareket eden kişinin, dinlemenin yasadaki koşulları mevcut değilse onay vermemesi gerekir.”

Dinleme koşulları

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, telefon dinleme, kayda alma ve sinyal değerlendirmenin yapılabileceği koşulları ise şöyle izah ediyor:
“Telefon dinleme, kayda alma, sinyal değerlendirmeyi CMK 135. madde düzenliyor. Bu işlemlerin 135. maddenin suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda yapılması
gerekir. Ayrıca kamuoyuna yansıyan dinlemelerin söz konusu yasa maddesinin 6/a-8, 13 ve 14. fıkralarına dayanması gerekiyor.

Örgüt üyesi olmak suçlaması dinleme için yeterli değil. Koşulları var. Bu fıkra hükümlerine göre suç işlemek üzere örgüt kurmak, silahlı örgütlere silah sağlamak, devlet sırlarına karşı suç işlemek, casusluk yapmak gibi suçların söz konusu olması gerekir. Herkesin yasaları bilmesi gerekir. Kimse ben yasayı bilmiyordum diyemez.”

Taraf

HATA BİR KERE OLUR
 // 26halil
SN YALÇINKAYA kapatılması ğereken C.H.P. hakkında niye kapatma davası açmıyor daha neden bekliyor? niye C.H.P. mi çünkü S.P.kayıp trilyon, yolsuzluk ğerekçesi ile kapatıldı da ondan.C.H.P. ye de aynı suçtan suç duyurusunda bulunuldu da ondan. savcı bey şu an C.H.P.ye kapatma davası açmayarak bana ğöre suç işliyor. öyle değilmi SN BAŞBAKAN'ım savcıbey ğitti milyonlarca OY almış AK PARTİ'ye kesin kanıt olan RESMİ BELĞELER yerine GOOGLE veĞAZETE KÜPÜRLE...
15 Kasım 2009 19:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler