YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı kim olacak?
CHP, MHP ve HDP'nin Meclis Başkan adaylarının belli olmasının ardından gözler AK Parti’nin belirleyeceği adaya çevrildi.
AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı kim olacak?
24 Haziran 2015 / 17:50 Güncelleme: 24 Haziran 2015 / 18:34

TBMM’nin 25. döneminin açılması ve milletvekillerinin yemin etmesinin ardından gözler Meclis Başkanlığı seçimine çevrildi.

Başkanlık için ilk isim açıklayan parti HDP oldu. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, partisinin adayının Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı (72) olduğunu açıkladı. Fırat, AK Parti kurucuları arasında yer almıştı.

CHP de yemin töreni sırasında Meclis’e geçici başkanlık yapan Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı (77) aday olarak belirledi. Baykal’ın seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi tartışmalara neden olmuştu.

CHP’nin ardından MHP de adayını açıkladı. Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin ortak çatı adayı olan İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu (72), Meclis Başkanlığı için yarışacak. 

AK Parti'de 3 isim öne çıkıyor

Ankara kulislerinden edinilen bilgilere göre, AK Parti'de Meclis Başkanlığı adaylığı için Nabi Avcı, Ahmet İyimaya ve Ayşenur Bahçekapılı'nın isimleri konuşuluyor.

AK Parti ise Meclis Başkanı adayını henüz açıklamadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkan adayını belirlemek için milletvekillerinden görüşlerini istiyor.

İlk iki tur 30 Haziran'da

Aday olmak isteyen milletvekillerinin 27 Haziran’a kadar başvuru yapması gerekiyor. 

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek

pyd -- pkk
 // yılmaz türk
Ak Parti neden oy kaybettiğini hala anlayamadı. En tepeden başlayarak hatalar silsilesi malesef Ülkeyi bu duruma getirdi.Sınırımızda savaş var ve bu savaş eninde sonunda bize sıçrayacak....
24 Haziran 2015 Çarşamba 17:54
üçünden bşk olmaz..
 // atiker
herhalde ak parti mejlis başkanlığını koalisyon ortağı olacak olana vermiş görünüyor ....
24 Haziran 2015 Çarşamba 17:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler