YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin eylemleri laikliğe aykırı değil
AK Parti'nin eylemleri laikliğe aykırı değil
AK Parti'nin eylemleri laikliğe aykırı değil
17 Temmuz 2008 / 07:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


AK Parti hakkında açılan kapatma davasında sona yaklaşılıyor. Raportör Doç. Dr. Osman Can, raporunu tamamladı. Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılan raporda Can, "AK Parti kapatılmamalı." dedi.


AK Parti'nin program ve eylemlerinin laikliğe aykırı olmadığını kaydeden Can, "Anayasa'nın 68. maddesinde belirtilen laikliğe aykırı fiillerin odağı haline gelmemiştir. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na göre kapatmayı gerektirecek sebepler oluşmamıştır." tespitinde bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, parti kapatma kararlarını İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki ifade ve örgütlenme özgürlüğü ilkesine aykırı bulduğuna da dikkat çekti. Can, raporunda, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın iddianamesine, esas hakkındaki müatalaasına ve AK Parti'nin savunmalarına yer verdi. Siyasî yasak istenen 71 kişinin söz ve eylemlerini tek tek değerlendirdi.


Raportörün görüşleri üyeler açısından bağlayıcı değil. Üyelerin raporu okumasının ardından Mahkeme Başkanı Kılıç, bir toplantı günü belirleyecek. Kapatma kararı alınması için 11 üyeden 7'sinin oyu gerekiyor.


AK Parti'nin 3 Temmuz'da sözlü savunmasını yapmasının ardından gözler raportöre çevrildi. 13 gün boyunca çalışan Can, raporu dün akşam saatlerinde Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti. Raporda, parti kapatma mevzuatıyla ilgili Anayasa, SPK ile AİHM ve AİHS hükümlerine yer verildi. Değerlendirme bölümünde kendi görüşünü açıklayan Can, AK Parti'nin faaliyetlerinin Anayasa'da güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. 2001'de Anayasa'da parti kapatmayı zorlaştıran düzenlemeler yapıldığına dikkat çekti. Odak olma halinin somut hale getirildiğini vurguladı. Yüksek Mahkeme'nin Hak ve Özgürlükler Partisi'nin kapatılmasını reddeden kararın gerekçesinden de alıntılar yaptı. Venedik Kriterleri'ne atıf yapan Can, partilerin ancak şiddeti savunma veya politik bir araç olarak kullanmaları durumunda kapatılabileceğine işaret etti. Rapordaki bazı ayrıntılar şöyle:


İfade özgürlüğü ağır yara alır


AK Parti'nin, söylem ve eylemleri, demokratik yaşam için 'açık ve yakın tehlike' oluşturmamaktadır. Partilere kapatma yaptırımının uygulanması halinde örgütlenme ve ifade özgürlüğü ağır bir müdahaleyle karşı karşıya kalacaktır. Partinin kapatılması halinde düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırları ciddi ölçüde daralacaktır.


Eğitim özgürlüğü düzenlemesi laikliğe aykırı değil


Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen 10. ve 42. maddelerdeki değişiklik, eşitlik ve eğitim hakkını pekiştiren, laiklik ilkesine aykırı olmayan bir düzenlemedir. Benzer değişiklik teklifleri partiler tarafından verilmiş, pek çok parti, üniversitelerde uygulanan kılık kıyafet yasağının kaldırılması gerektiğini savunmuştur. TBMM'nin yasama faaliyeti kapsamındaki değişiklik, kapatma gerekçesi olamaz. Partilerin ülke sorunlarına ilişkin farklı çözüm önerileri getirmesi, demokratik siyasi yaşamda üstlendikleri işlevin doğal sonucudur.


Cumhurbaşkanı yargılanamaz


Anayasa'nın 105. maddesine göre cumhurbaşkanı, 'vatana ihanet' suçu dışında yargılanamaz. Cumhurbaşkanı'na herhangi bir siyasi yasak verilmesi Anayasa'nın 'cumhurbaşkanının yargılanamayacağı' ilkesine aykırı olacaktır. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dışişleri bakanlığı döneminde Türk okullarıyla ilgili gönderdiği genelge laikliğe aykırı değildir. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen'in söz konusu iddiadan beraat ettiğine ilişkin karar vermiştir. Yargıtay tarafından da onanan karar Gül yönünden laikliğe aykırı eylem olduğu iddiasını ortadan kaldırmıştır. Gülen hakkındaki ceza davasında verilen beraat kararı Gül yönünden bir güvencedir.


Avrupa'da kapatma yok


Avrupa'da 50 yılda Almanya'da iki, İspanya'da bir parti olmak üzere sadece üç parti kapatıldı. Kapatılan bu partiler de terörle ilişkiliydi ve diktatörlüğü savunuyordu. Anayasa ve yasalarda siyasî partilerin varlıklarını sürdürmeleri esas, kapatılmaları ise istisna tutulmuştur.


Kılıç: YAŞ toplantısı bizi ilgilendirmiyor


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkındaki kapatma davasında kritik sürece girildiğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu. Basın mensuplarından üyeleri rahat bırakmalarını isteyen Kılıç, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısının da mahkemeyi ilgilendirmediğini söyledi. Haşim Kılıç, Doç. Dr. Osman Can'ın hazırladığı raporu üyelere dağıttıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Raporların mahkeme için bağlayıcı olmadığını, çalışmaları hızlandırıcı nitelikte belgeler olduğunu söyledi. Üyelerin, Yargıtay Başsavcılığı'nın mütalaası ve AK Parti'nin savunmasından sonra çalışmaya başladığını belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Arkadaşlarımızın çalışma temposu ve biçimi önümüzdeki süreci tayin edecektir. Bu süreç içinde arkadaşlarla konuşacağız, uygun olan zamanda gündemi verip müzakerelere geçeceğiz." Üyelerin bu süreçte rahatsız edilmemesini isteyen Kılıç, "Lütfen mahkemeyi rahat bırakın ve bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayalım." dedi. Kılıç, bir gazetecinin sorusu üzerine, davayı görüşecekleri günü, arkadaşlarıyla görüştükten sonra belirleyeceğini kaydetti. "YAŞ toplantısının sonucu beklenecek mi?" sorusuna da Kılıç, "Onlar bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi programımıza, çalışma hızımıza göre gündemimizi belirleyeceğiz." cevabını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler