YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili'nin kafasına sıkın!
KCK iddianamesinin satır araları,terör örgütünün korkunç planlarını gözler önüne seriyor.
AK Partili'nin kafasına sıkın!
15 Haziran 2010 / 12:06 Güncelleme: 15 Haziran 2010 / 12:06

İddianamede AK Parti'nin Diyarbakır'da seçimi kazanması halinde örgütün seçilen başkana suikast kararı aldığı belirtiliyor.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, 29 Mart 2009'daki yerel seçimlerden önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Uğur ile KCK yöneticilerinden Turan Genç arasında geçen görüşmede Diyarbakır'ın kaybedilmesi halinde neler olacağı açık bir şekilde dile getiriliyor.

Söz konusu diyaloglar şöyle:


Turan Genç: Diyelim AK Parti Diyarbakır'ı aldı. Başkanı burada oturabilir mi? Bazı arkadaşlar diyor alırsa kafama sıkarım.

İhsan Uğur: Aynen öyle. Hem biz kendimiz acaba intihar mı etsek diye düşünüyoruz.

Turan Genç:
Kafama sıkarım sözü bir müddet sonra ben niye kafama sıkayım....

İhsan Uğur: Önce karşı tarafın..

Turan Genç: Ben giderim onun kafasına sıkarım he şimdi bak bunları düşün.

Sanıklardan Çimen Işık ile Senanik Öner'in teknik takibe takılan görüşmesi ise KCK'nın bölgedeki diğer parti ve adaylar üzerindeki baskısını ortaya koyuyor. Görüşmede Dargeçit'te DTP'nin kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu; Saadet Partisi'nden aday olan kişinin kazanmasına kesin gözüyle bakıldığı belirtilerek bu adayın çekilmesi için baskı kurulması gerektiği kaydediliyor. KCK'nın Osman Baydemir aracılığıyla SP adayını Diyarbakır'a çağırarak adaylıktan çekilmesi için ikna etmeye çalıştığı vurgulanıyor. Ahmet Türk ve Emine Ayna'nın da bunun için devreye girdiği ifade ediliyor.

'ÖYLE BİR EYLEM YAPALIM Kİ BAŞBAKAN AĞRI MİTİNGİNDEN VAZGEÇSİN'

KCK terör örgütünün, Mart 2009'daki yerel seçimler öncesinde bölgeye giden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın mitinglerini sabote etmeye çalıştığı ifade ediliyor. İddianamede yer alan 151 sanık arasında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Başbakan'ı programından vazgeçirmek için devreye girdiği belirtiliyor. 26 Mart 2009 tarihinde Herdem Kızılkaya ve Nadir Yıldırım ile telefon görüşmesi yapan Belediye Başkanı Baydemir, Başbakan'ın Ağrı ilinde yapacağı miting için "Öyle görkemli bir şey yapmamız lazım ki Erdoğan vazgeçsin programından. Hakikaten onun mitingini boşa çıkarabilelim." diyor. Ağrı'daki eyleme katılacağını vurgulayan Osman Baydemir, ancak çıkacak olaylarda kendisinin zarar görmemesi için resmi yazı ile Ağrı'ya gittiğinin diğer illere bildirilmemesi gerektiğini söylüyor.

Baydemir, KCK'dan izinsiz adım atmıyor

İddianameye göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, KCK'dan izinsiz hareket etmediği anlaşılıyor. Avrupa'da bulunan Baydemir, KCK yöneticisi Turan Genç ile telefon görüşmesinde Avrupa'da bir iki gün dinlenmek istediğini belirtiyor ve 9 Ekim programına katılmamasının sorun olup olmayacağını soruyor. Genç, konuyu KCK/TM mali alan sorumlusu Hüseyin Yılmaz'a aktarıyor. Yılmaz, Baydemir'in tatilini erteleyip dönmesi talimatını veriyor. Bir başka telefon görüşmesinde ise Baydemir, ilçede yapılacak bir faaliyete kendisinin davet edildiğini söyleyerek nasıl hareket etmesi gerektiğini yine Genç'e soruyor. Genç, genel başkanların gidemediği açılış programına gitmesinin ilçe açısından iyi olacağını belirtiyor. (ZAMAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler