YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'li vekile kınama cezası!
TBMM Genel Kurulu’nda BDP Grup önerisinin görüşüldüğü esnada AK Parti’li Oktay Saral ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan arasında yaşanan yumruklu kavga sonrası Oktay Saral’a kınama cezası verildi.
AK Parti'li vekile kınama cezası!
24 Ocak 2014 / 00:45 Güncelleme: 24 Ocak 2014 / 10:29

TBMM Genel Kurulu’nda BDP Grup önerisinin görüşüldüğü esnada AK Parti’li Oktay Saral ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan arasında yaşanan yumruklu kavganın ardından siyasi partilerin grup başkanvekilleri açıklama yaptı. Yapılan oylamada Oktay Saral’a kınama cezası verildi.

Yaşanan kavganın ardından yeniden açılan Genel Kurul’da siyasi parti grup başkanvekilleri yaşanan olayla ilgili açıklamada bulundular. MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu, “Daha seviyeli bir Meclis olması gerekir. Kişisel suçlamalardan kaçınılmasında fayda var. Daha üslubumuzu Meclise yaraşır biçime sokmamız önemli” ifadelerini kullanırken, CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, “Burada bütün milletvekilleri milletin temsilcisidir. Burada herkesin milletin parlamentodan beklentisine göre hareket etmesi gerekir. Fiziki müdahale bir milletvekillinin bir başka milletvekiline fiziki saldırıda bulunulması bu parlamentonun kabul edeceği bir şey olmamalı” ifadelerini kullandı.

Fiziksel şiddeti kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Hiçbir şekilde karşılıklı olarak bir kesimi suçlamak, o kesimin şahsiyatına dönük ifadeler kabul edilemez. Biz fiziksel şiddeti onaylayamayız, makul sayılamaz. Sistematik olarak bu kanun görüşülmeye başladığı günden beri bazı milletvekillerinin kullandığı ifadeler, AK Parti grubuna dönük ifadeler ve aralıksız olarak bir milletvekilinin ‘hırsız var’ gibi ifadeleri milletvekillerinin onurlarını ciddi anlamda yaralamaktadır. Burada içtüzük 157 uyarınca uyarı cezası verilmesi gerekiyor. Bizler burada temsil yetkisi ile burada bulunan insanlarız. Bizim fiziksel şiddeti onaylamamız mümkün değil, bu şiddet ortamını doğuracak dili, ortamı da asla kabul etmemesi gerekiyor. Yaralanan milletvekili arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, “Oktay Saral’ın Bülent Tezcan’a yaptığı davranış içtüzüğün ilgili maddesi gereğince kınama cezası gerekmektedir. Oktay Saral hakkında kınama cezasını teklif ediyorum” dedi.

Yapılan oylamada teklifi CHP, MHP, BDP ve bazı AK Parti’li milletvekilleri kabul ederken, bazı AK Partili milletvekilleri kabul etmedi. Oktay Saral ise herhangi bir savunma talebinde bulunmadı. Genel Kurul yaşanan olay nedeniyle Cuma günü 14.00’de toplanmak üzere kapandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler