YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili Uçma: Özür dilensin
AK Partili Uçma: Özür dilensin
25 Nisan 2012 14:37
AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, 1915 olaylarının ''anormal durum'' olduğunu belirterek, kime haksızlık yapıldıysa ondan özür dilenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) Koordinatörü Şanar Yurdatapan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Uçma, İstanbul toplantılarına katıldığı TkMM'yi önemsediğini belirterek, sorunların çözümü için her taraftan ses alınmasının önemli olduğunu kaydetti.  

TkMM'nin Nisan ayında ele aldığı konularla ilgili görüşlerini ifade eden Uçma, güvenliğin bireyin hak ve özgürlüklerini ihlal etmemesi gerektiğini belirterek, 11 Eylül'den sonra alınan güvenlik önlemlerin farklı inançtan insanları yaşayamaz hale getirdiğini söyledi. Uçma, ''İnanıyorum ki Türkiye'de darbe süreçlerini yargıladığımız gibi ABD de Dünya Adalet Divanı'nda bu sürecin hesabını verecek. Şunu bilmeliyiz ki hiçbirimiz ötekinden daha insan değil'' dedi.

Zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanunun, 28 Şubat süreci ve öncesinde rahatsızlık yaratan ve anormal hale getirdiği sistemdeki sorunları gidermeyi amaçladığını belirten Uçma, askeri okullardaki müfredatın süratle gözden geçirilip demokratikleştirilmesini gerektiğini söyledi.

Uçma, Kürt sorununa adalet ve hak ihlali sorunu olarak bakılması gereğine işaret ederek, ''Bunu etnisiteye dayalı bir sorun olarak görmüyorum. Buna kürt sorunu demeye başladığımız andan itibaren başka etnisite sorunları da ortaya çıkar'' dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Uçma, ''Ermenilerden özür dilenmesi konusundaki görüşleriniz nedir'' sorusuna,  Türkiye'deki Ermeni vatandaşları, diaspora Ermenileri ve Ermenistan'daki Ermeniler'in birbirinden ayırdedilmesi gerektiğini belirterek, ''Diaspora Ermenileri ile PKK arasında fark yoktur'' dedi.

1915 olaylarının ''anormal bir durum'' olduğunu ifade eden Uçma, ''Bu İttihad Terakki'nin başımıza açtığı bir beladır. Sabiha Gökçen Bursalı yetim bir Ermeni'dir. Olaylar sırasında birçok aile çocuklarını komşularına emanet etmiştir. Biz böyle çocuklarla birlikte büyüdük. Bin yıl birlikte yaşadığımız insanlardır onlar. Özür dilemek büyüklüğün özündendir. Kime haksızlık yapıldıysa, haksızlık yapan taraf özür dilemelidir. Hrant Dink hepimizin büyük acısıdır. o barış insanıydı. İspatının her ne kadar mümkün olmadığını bilsem de... Dink'in öldürülmesine, Ermeni diasporasının katkı verdiğini düşünüyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler