YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili başkan da umutlu
Güneydoğu'da TSK bünyesinde yıllarca tercümanlık yapan Yıldırım Beğler'in açıklamaları kayıp yakınlarını umutlandırdı. Bunlardan biridi AK Partili Rizgin Birlik.
AK Partili başkan da umutlu
26 Aralık 2009 / 18:50 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 18:56

Beğler'in Habur Sınır Kapısı'ndaki "ölüm tarlaları" açıklaması, babası ve dayısı fail-i meçhule kurban giden Şırnak AK Parti İl Başkanı Rizgin Birlik'i de harekete geçirdi.
 

Yıldırım Beğler'in yaptığı açıklamada ismi geçen Halil Birlik'in oğlu olan AK Parti İl Başkanı Rizgin Birlik, babasının ve dayısının cesedinin gömüldüğü yerin bulunması için savcılığa müracaatta bulunacak. Halen yaşadığı Norveç'te açıklamada bulunan Yıldırım Beğler, dönemin Özel Kuvvetler ekipleri tarafından infaz edilen yüzlerce kişinin, sınır boyundaki Hezil Çayı ve civarlarına gömüldüğünü açıklamıştı.
 

Beğler, faili meçhule kurban giden işadamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in gömüldükleri yerin yanı sıra en az 200 cesedin gömüldüğü ve Hezil Çayı'na atıldığı 4 ayrı noktayı anlatmıştı.
 

Yıldırım Beğler'in iddialarına göre bölgede infaz edilenlerin 'gömüldüğü' en büyük alan, halk arasında "mayınlı" olarak bilinen; ama aslında 'temiz' bir bölge olan, Hezil Çayı ile Aktepe askeri bölgesinin arasında 'Ateşalanı' denilen bir yer. Beğler, işadamları Halil Birlik ile Mehmet Bilgiç'in de sorgusunun ardından öldürülerek bu bölgeye gömüldüğünü iddia etmişti.
 

7 Kasım 1996 tarihinde ticaret amaçlı olarak Irak'a giderken gözaltına alınan babası Halil Birlik ve dayısı Mehmet Bilgiç ile ilgili açıklamalarda umutlandıklarını söyleyen Birlik, savcılığa başvuru yapacaklarını açıkladı. Bir yandan çok sevindiğini, bir yandan da o olayı yeniden yaşar gibi üzüntüye girdiğini anlatan Birlik, "Babam ve dayım 14 yıl önce kaybolmuştu. 6-7 ay önce yine bu Yıldırım Beğler yine söylemişti: Yerlerini açıklayacağım demişti. Bugün yerlerini açıklamış. Korkunç bir sayıdan bahsediyor. 80-90 vatandaşı öldürüp Hezil Çayı'na attıklarını anlatıyor. Umut ediyorum ki, bu olayları yapanlar Allah katında da, yargı katında da cezasız kalmayacaklar." dedi.
 

Kazı çalışması için savcılığa müracaat yapacaklarını ifade eden Rizgin Birlik, "İnşallah babamızın, dayımızın cesetlerine ulaşırız. Kimler tarafından öldürüldüğünü öğrenmek de bir teselli verecektir bize. İnşallah en kısa zamanda bu kazı çalışması gerçekleştirilir ve bu cesetlere ulaşılır." diye konuştu.
 

Bugüne kadar hep mayın tarlası denen alanda cesetlerin bulunduğunun söylendiğini hatırlatan Birlik, "Belki de şu an orada çok sayıda insan cesedi vardır. 80-90 rakamı, sadece bir kişinin bildiği rakam. Belki Yıldırım denilen şahıstan öncesinde de cesetler vardır. Yıldırım, Bristol diye yörede de tanınan bilinen birisiydi." açıklamasında bulundu.
 

Sınır boyunca akan Hezil Çayı, Habur Gümrük Kapısı yakınında Habur Çayı'na katılıyor. Hakkâri Dağları'ndan doğan ve Türkiye Irak sınırını oluşturan Habur Çayı ise, Türkiye - Irak - Suriye sınırının birleştiği noktada Dicle ırmağı'na karışıyor. Hezil Çayı üzerinde köprülerin bulunduğu alanı, askeri güvenlik bölgesi oluşturuyor.

Büyüklerküçükler.
 // ibrahim çelikoğlu
İnsanı ürperten,dedelerini şehit vermişlerin kendi vatanlarının olmayışı.Birileri beğenmezse yandınız.Misal:Dindar olmak.Alır götürürler.Yok olursunuz.Adı,"faili meçhul."Ee,hani Atatürk İlkesi vardı?Cumhuriyet Atatürk ilkesiydi?Cumhuriyet;Anayasası ayaklar altına alınıyor.Vatandaş yok.Birileri çıkıyor;"Çivi bile çaktırmayız."
Gücünü nereden alıyor?Bilinmez.Sular bulanık,bulanık sularda balık avına çıkanlar.Ben büyük.Sen küçük.Devleti zapt e...
27 Aralık 2009 03:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler