YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili Aktay tartışma çıkaran sözlerine açıklık getirdi
AK Parti MKYK üyesi Yasin Aktay, "Türk diye bir ırk yok" sözlerinin iyi anlaşılmadığını ifade ederek, "Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben" dedi.
AK Partili Aktay tartışma çıkaran sözlerine açıklık getirdi
04 Aralık 2013 / 07:41 Güncelleme: 04 Aralık 2013 / 09:52

AK Parti MKYK üyesi Yasin Aktay, "Türk diye bir ırk yok" sözlerinin iyi anlaşılmadığını ifade ederek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaların talihsiz sözler olduğunu belirterek, "Talihsiz sözlerdir. Bana bir haksızlık yapmış oluyor. Bu haksızlığın hesabını da yargıda soracağım. Çünkü Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben" dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof.Dr. Yasin Aktay, Bayburt'ta katıldığı panelde, "Türk diye bir ırk yok" şeklindeki konuşmasına ilişkin CNN Türk'te yayınlanan 5N1K programında Gazeteci Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı.

"Sözün manşet yapılmasını kınıyorum"

Panelde yaptığı konuşmasında İsmet Özel'den alıntı yaptığını belirten Yasin Aktay, "Türk halkı ve Türk milleti ırka dayalı bir millet değildir, diye anlatıyorum. Alıntısı İsmet Özel'den yapıyorum. Başka birinden de alıntı yapabilirdim. Mümtaz Turhan'dan, Ziya Gökalp'ten hatta Atatürk'ten…Ne Mutlu Türküm diyene kavramının kendisi zaten yani bu sloganın kendisi, Türkiye'de Türk milliyetçiliğinin, Türk milletinin veya ırkının, ırka dayalı olmadığını anlatmak için zaten ifade edilmiştir. Bu sözün şu şekilde manşet yapılmasını kınıyorum. Orada aslında benim söylemeye çalıştığım Türk milletinin, ırktan öte bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum" diye konuştu.

"Tartışmanın üstüne siyasetin gölgesi düşmüştür"

Irkı bir tartışma konusu yapmadığını ifade eden Yasin Aktay, "Bu tartışmanın üzerine siyasetin gölgesi düşmüştür. siyasetin gölgesi, sözlerin nasıl anlaşılacağına artık hükmetmektedir, karar vermektedir. Orada sloganlara bir takım tabusal anlamlar yüklenmeye başlanmaktadır. Irkı tartışma konusu yapan ben değilim. Türk ırkını tartışma konusu yapan ben değilim. Ben bir ırk bilimi uzmanı da değilim. Türkiye'de mürekkep yalamış herkes kadar da biliriz. Milliyetçilik yapanların da bunu bilmesi gerekiyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye'de nereye çektiler bunu" dedi.

"Benden Türk düşmanı olmaz"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Yasin Aktay, "Talihsiz sözlerdir. Bana bir haksızlık yapmış oluyor. Bu haksızlığın hesabını da yargıda soracağım. Çünkü Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben" şeklinde konuştu.

"Çocuğun aklına gelen bütün soruları cevaplıyoruz"

Yasin Aktay, panelde yaptığı konuşması sırasında salonda herhangi bir protestonun söz konusu olmadığını da belirterek, sözlerinin iyi anlaşılması için panelde yaptığı konuşmasının tamamının verilmesi gerektiğini ifade etti. Yasin Aktay panelde yaşananlara ilişkin, "Çocuğun aklına gelen bütün soruları da cevaplıyoruz. Çocuğa iyi bir Türk milliyetçisi olmasını tavsiye ediyorum aslında. Orijinal bir fikir ortaya koymuş da değilim. Türk milliyetçiliğinin teorisyenlerinin tezleridir bunlar" diye konuştu.

"Milliyetçilik dersi veriyoruz aslında"

İyi mesajlarının anlaşılmadığını ifade eden Yasin Aktay, "Biraz da milliyetçilik dersi veriyoruz aslında. Pozitif milliyetçilik. Benim iyi mesajlarım var. Bu şekilde yansıması beni incitiyor. Türk benim için varlığımı bulduğum bir dünya. Ben Türkçe ile kendimi bulmuşum" dedi.

"301.madde ne kadar başımızı ağırttı"

301. Maddeye ilişkin Yasin Aktay şöyle konuştu: "301. Madde Türklüğe hakaret ne kadar başımızı ağrıttı mesela. Türklüğe hakaret için bir kanun var ama diyelim ki Kürtlere, Ermenilere veya azınlıklara yönelik bir kanun yok. Esas korunması gereken zayıf durumda olanlar. Türklük zaten bu ülkenin hakim kültürü. Burada Türklük en az hakarete maruz kalabilecek bir şeydir. Zaten çoğunluk hakaret söz konusu olduğu zaman sosyal baskısını hissettiriyor. Türk ırkı konusu tartışmalıdır. Bunu ben değil bütün antropologlar…söylüyor. Şu anda, bir Türk kültürü vardır. Türk, Türklük vardır. Ama bu bir ırk mıdır? Kemalistler 30'lu yıllarda denediler. Üretmediler."

"Türk milleti en güçlü millet olacak"

Partisinin bu tartışmalar üzerine tutumunun sorulması üzerine Yasin Aktay, "Partidekiler benim iyi niyetimi biliyorlar. Partide sadece kendimi daha iyi ifade etmem gerektiğini ifade ediyorlar" diye konuştu. Yasin Aktay, "Müsterih olsunlar eğer benden duymak istiyorlarsa, şu anda Türk vardır. Türk milleti önümüzdeki dönemde en güçlü millet olacaktır. Dünyaya yön verecek olan millet olacaktır. Üstelik içerisinde ırk olarak Türk olmayan bir sürü unsuru da barındırarak" dedi.

Misak-ı Milli sınırları size geniş gelir

Aktay, "Eğer siz sadece bir ırka indirgerseniz, Şu anki Misak-ı Mili sınırları size geniş, fazla gelir. Türk milletini eski özüne, Osmanlı'daki özüne dönüştürürseniz, bugünkü Osmanlı toprakları bile size dar gelmeye başlar" diye konuştu.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler