YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den YSK kararına tepki
YSK'nın kararını tasvip etmediklerini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İpek, 'Bu kararın Türkiye'nin ve demokrasimizin lehine bir karar olduğunu asla düşünmüyoruz.' dedi.
AK Parti'den YSK kararına tepki
20 Nisan 2011 / 18:05 Güncelleme: 20 Nisan 2011 / 18:19

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bazı milletvekili adaylarıyla ilgili iptal kararına ilişkin, ''Bu kararı asla tasvip etmiyoruz. Bu kararın Türkiye'nin ve demokrasimizin lehine bir karar olduğunu asla düşünmüyoruz'' dedi.

İpek, AK Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, YSK'nın bazı bağımsız adayların 12 Haziran'da yapılacak genel seçimde aday olamayacaklarına dair kararını anımsatarak, bu kararın sadece toplumun belirli bir kesiminde değil, 74 milyonun zihninde soru işareti bıraktığını söyledi.

AK Parti'nin, kurulduğu andan itibaren ilkeli bir şekilde yasakların karşısında durduğunu ifade eden İpek, partisinin sivil siyasete, demokratik haklara, özgürlüklere ve milli iradeye yönelik her türlü baskı, sindirme, engelleme ve vesayet çabalarına karşı yürüttüğü kararlı tavrın ortada olduğunu dile getirdi.

''Söz de karar da milletindir, diyerek bugünlere geldik'' diyen İpek, yetkinin her zaman millette olduğuna inandıklarını ve sekiz yıl boyunca eylemleri, reformları ve uygulamalarıyla bu konuda ne kadar samimi olduklarını gösterdiklerini ifade etti. İpek, şöyle konuştu:

''Sekiz buçuk yıl boyunca olduğu gibi bugün de milli iradeye gölge düşürecek, milli iradenin tecellisini engelleyecek her türlü girişimin karşısında durduk ve duruyoruz. AK Parti iktidarı sekiz buçuk yıl boyunca yaptığı anayasa değişikliklerinde, çıkardığı yasalarda her zaman özgürlüklerden yana olmuş, anayasa ve yasa maddelerinin her zaman özgürlükler lehine yorumlanması gerektiğini savunmuştur. Bu kararı asla tasvip etmiyoruz. Bu kararın Türkiye'nin ve demokrasimizin lehine bir karar olduğunu asla düşünmüyoruz.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler