YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den sözlü savunma
AK Parti'den sözlü savunma
AK Parti'den sözlü savunma
03 Temmuz 2008 / 11:19 Güncelleme: 03 Temmuz 2008 / 00:00


AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, parti adına savunma yapmak üzere saat 09.50'de Anayasa Mahkemesi'ne geldi.


Anayasa Mahkemesi heyeti, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın sözlü savunmalarını saat 10.00'da dinlemeye başlayacak.


Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.


Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı gününü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek, davayı esastan görüşmeye başlayacak.


AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlisi heyete katılacak.


Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.


Çiçek'ten sondakika manevrası


Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı AK Parti'ye can simidi oldu. Cemil Çiçek işte bu ayrıntıyı delil olarak sunacak.


Anayas Mahkemesi'nin Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) kapatılmasını reddetmesi AK Parti'ye dayanak oldu. Gerekçeli kararda "açık ve yakın tehlike oluşturmadığı sürece siyasi partilerin söylemlerinin ifade özgürlüğü içinde kalır" ifadesi Cemil Çiçek'in sözlü savunmasına girdi.


Anayasa Mahkemesi’nin Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) kapatılması davasının reddedilmesiyle ilgili ‘Gerekçeli Kararını’ Resmi Gazete’de yayınlandı. Gerekçeli kararda ilginç bir bölüm dikkat çekti. Kararda; “Siyasi Partilerin, Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürülen tüzük ve programlarındaki söylemlerinin demokratik yaşam için doğrudan açık ve yakın tehlike oluşturmaması durumunda, bunların ifade özgürlüğü kapsamında kaldığının kabulü gerekir” denildi.


ÇİÇEK KULLANACAK


Bugün Anayasa Mahkemesi’ne sözlü savunmasını verecek olan AK Parti, HAK-PAR hakkında açılan kapatma davasının reddedilmesiyle ilgili, 1 Temmuz Pazartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan ‘gerekçeli kararı’ gerekçe göstererek, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının hukuki temelinin kalmadığını öne süreceği öğrenildi.


Anayasa Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) tüzük ve programında, ‘devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı hükümler’ bulunduğu gerekçesiyle kapatılması istemiyle açılan davayı reddedilmesine ilişkin kararın gerekçesini yayınlandı. Gerekçeli Kararın, ‘Esas Yönünden” incelenmesi bölümünde parti kapatma konusunda ilginç ifadelere yer verildiği ortaya çıktı.


İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AĞIR MÜDAHALE


Gerekçeli kararın sonuç kısmında, “Parti’ye tüzük ve programında yer alan ifadelere dayanılarak yaptırım uygulanması, örgütlenme ve ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturacağından, iddianame’de ileri sürülen gerekçelerle Parti hakkında kapatma ya da yerine başka bir yaptırım uygulanması demokratik bir toplumda zorunlu bir tedbir niteliğinde görülemez” denildi.


SAVUNMAYA GİRECEK


AKP’nin sözlü savunmasının yapılacağı gün Resmi Gazete yayınlanan bu gerekçeli karar, AKP’nin savunmasına dayanak olarak alınacak. Cemil Çiçek’in, bugünkü resmi gazetedeki bu kararı, sözlü savunma sırasında gündeme getirebileceği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler