YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den karşı atak
Meclis'te yemin etmeyen CHP, Başbakan Erdoğan ve AK Parti’nin karşı adımı sebebiyle zor durumda...
AK Parti'den karşı atak
30 Haziran 2011 / 14:46 Güncelleme: 30 Haziran 2011 / 14:49

Ergenekon sanıkları Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal’ın tahliye edilmemesi nedeniyle yemin etmeyen CHP, Başbakan Erdoğan ve AK Parti’nin karşı adımı sebebiyle zor durumda.

CHP yönetimi, Başbakan Erdoğan’ın “Teklif getirsinler görelim” çıkışına cevap veremedi. Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede de Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in “Bu konuda öneriniz varsa bize getirin değerlendirelim” dediği öğrenildi.

ÖNERİ GELİRSE İKİNCİ TAKTİK

CHP kanadından yasal düzenleme ile ilgili öneri gelmesi halinde AK Parti ikinci taktiği devreye sokacak. İktidar, “Meclis’te yemin edin teklifinizi müzakere edelim” diyecek. AK Partili Salih Kapusuz, “Tutuklu milletvekilleri için makul, ölçülü bir çözüm önerisi sunsunlar, değerlendiririz. Bizim çözüm önerisi verebilmemiz için muhataplarımızın Meclis’te olması gerekir” dedi.

CHP’nin tutukluların milletvekili seçilmesi halinde tahliye olacaklarına ilişkin bir düzenleme düşündüğü belirtildi. Ancak AK Parti kanadından gelen “Alpaslan Aslan, Ogün Samast ve hatta Murat Karayılan bile milletvekili seçilirse cezaevinden çıkar” açıklaması CHP’ye geri adım attırdı.

GÖK, SİNSİ PLANI DEŞİFRE ETTİ

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ise CHP’nin planını deşifre etti. Gök, sadece milletvekili seçilenlerin değil bütün Ergenekon sanıklarının tahliye olmasını istediklerini açıkladı. CHP’nin tutukluların milletvekili seçilmesi halinde tahliye olacaklarına yönelik düzenlemeden diğer Ergenekon sanıklarını yararlanamayacağı düşüncesiyle vazgeçtiği belirtiliyor. CHP 23. Dönem’de tutukluluk süresinin 2 yıl ile sınırlandırılmasına ilişkin kanun teklifi hazırlamıştı. Bunun kabul edilmesi halinde Ergenekon başta olmak üzere birçok davanın tutuklu sanıkları tahliye edilecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler