YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den ilk tepki...
Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişikliği konusunda esasa dair inceleme yapacağı kararı ile ilgili AK Parti'den ilk tepki geldi... AKP'li Bozdağ, mahkemenin böyle bir yetkisinin olmadığını söyledi...
AK Parti'den ilk tepki...
04 Haziran 2010 / 15:36 Güncelleme: 04 Haziran 2010 / 15:36

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin, anayasa değişikliği konusunda esasa dair denetim yapamayacağını ve bu yönde yetkisinin de bulunmadığını belirterek, ''Şekil şartları Anayasa'ya uygun olduğu için davanın reddi yönünde karar çıkacağını ümit ediyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yozgat'taki temaslarına eşlik eden Bozdağ, gazetecilerin anayasa değişikliğinin iptali istemiyle açılan davada, Anayasa Mahkemesinin dün verdiği karara ilişkin sorularını yanıtladı.

Mahkemenin, davanın esastan görüşülmesi kararı almadığını hatırlatan Bozdağ, Anayasa'nın, anayasa değişikliği konusunda Anayasa Mahkemesinin esastan denetim yapmasını yasakladığını söyledi.

Anayasa Mahkemesinin, 110 imza bulunup bulunmadığı, davanın Resmi Gazete'den yayımından itibaren 10 gün içinde açılıp açılmadığı gibi şartlar yönünden karar verdiğini anlatan Bozdağ, davanın kabulüne karar verildiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesinin, mahkemenin öngördüğü günlerde şekil denetimi yapmasının söz konusu olacağını dile getiren Bozdağ, şekil denetiminin Anayasa'nın 148. maddesinde 3 konuyla sınırlandırıldığını vurguladı. 

Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin esasa dair denetim yapamayacağını ve bu yönde yetkisi de bulunmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Çünkü Anayasa, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliklerini esastan denetlemesini yasaklamıştır. Anayasa'nın ortaya koyduğu ilkeler bellidir. Anayasa'nın 148. maddesi ne söylüyorsa odur. Sadece şekil denetimi vardır. Onun dışında bir  denetim yapması, dolayısıyla yetkisini aşması yasak alana girmesi demektir. Ben Anayasa Mahkemesinin Anayasa'ya uygun davranarak, esasa girmeyeceğini, sadece şekil yönüyle bir denetim yapacağını, CHP'nin itirazlarını şekil şartları açısından inceleyeceğini düşünüyorum. Şekil şartları da Anayasa'ya uygun olduğu için davanın reddi yönünde bir karar çıkacağını ümit ediyorum.'' (A.A.)

KEŞKE KABUL ETMESELERDE SONLARI YAKLAŞSA !
 // BATUHAN
Üstünler ve üstünlerin hukuku israil gibi gider ayak bir pot kırsada erken seçime girsek acemi irticacı çiçeği burnunda mucit kurtarıcılarıyla seçimlerde dibe vurarak tuzla buz olsalar gerçek adaletede kavuşsak nasılda iyi olur....
04 Haziran 2010 17:51
anayasayı kim korur???
 // ibrahim çelikoğlu
Bozdağ çok önemli işe el atmış.Anayasamızı tüm vatandaş başta olmak üzere,Cumhurbaşkan'ı T.B.M.M.i ve yürütme taviz,en ufak bir gedik vermeden korumalıdır.Anayasa istendiği gibi kullanılamaz.İşine gelirse öyle,gelmezse böyle olurmu.Böyle birşey muz devletinde bile olmaz.Bu hususta yanlış yapan kim olursa olsun en ağır ceza verilmelidir.Esas anayasaya böyle bir madde getirmek şarttır......
04 Haziran 2010 17:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler