YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den candaş medya açıklaması
AK Parti'den candaş medya açıklaması
29 Mayıs 2010 08:49
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik'ten “Candaş medya” açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan’ın “Candaş medya” ifadesi ile “CHP Kurultayı’na katılan, orada gazeteci olduğunu unuturcasına candan alkış çalan ve ’Cansiperane’ CHP sözcülüğüne soyunan bazı medya mensupları ve onların yazı ve beyanlarına yer veren bazı medya organlarını kastettiğini” belirtti.

Çelik, Başbakan Erdoğan’ın Ak Parti Grup toplantısı’nda kullandığı “Candaş medya” ifadesinin, bazı köşe yazarları ve yorumcular tarafından “Alevi gazetecileri kastettiği” şeklinde yorumlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“73 milyon vatandaşın hangi dinden, hangi etnik kökenden hangi mezhepten olurlarsa olsunlar, farklılıklarını koruyarak huzur ve barış içinde, bir arada yaşamaları, eşit vatandaşlık paydasında buluşmaları için ezberleri bozacak açılımlara imza atan Başbakanımız ve Genel Başkanımız Sayın Erdoğan’a böyle bir yakıştırmada bulunmak ayıp ve iftiradır. Sayın Başbakan ’Candaş Medya’ifadesi ile, belki ideolojik saiklerle değil ama Ak Parti’ye duyduğu husumetten dolayı, CHP Kurultayı’na katılan orada gazeteci olduğunu unuturcasına candan alkış çalan ve ’Cansiperane’CHP sözcülüğüne soyunan bazı medya mensupları ve onların yazı ve beyanlarına yer veren bazı medya organlarını kastetmiştir. Alevi-Bektaşi kültüründe de yaygın bir kullanımı olan ’can’kelimesi ve türevlerini Alevilikle özdeşleştirmek, çok zorlama ve iyi niyetle bağdaşmayan bir yorum. Alevi çalıştayları ile Alevi vatandaşlarımızın her türlü mağduriyet ve sıkıntısını gidermeye çalışan bir hükümetin Başbakanı’na böyle bir ithamda bulunmak izan ve vicdan ölçüleri ile bağdaşmaz.” (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler