YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de çek tartışması!
Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılma girişimi AK Parti'de tartışmalara neden oldu. Bazı vekiller yasaya karşı çıktı, "Alacaklının hakkı kounmalı" dedi...
AK Parti'de çek tartışması!
21 Ocak 2012 / 08:07 Güncelleme: 21 Ocak 2012 / 08:10

Bazı vekiller, hapis cezasının kaldırılması halinde piyasadaki çeke olan güvenin ortadan kalkacağını iddia etti.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı reform paketinin içinde yer alan karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasına yönelik maddeye tepkiler devam ediyor. Hukukçular ve işadamlarının ardından  Çek Kanunu'ndaki hapis cezalarını ortadan kaldıran kanun tasarısı AK Parti'de de tartışmaya neden oldu. Adalet Komisyonu'nda kabul edilerek gelecek hafta Meclis gündeminde ele alıncak Çek Kanunu Tasarısı AK Parti Grup Yönetim Kurulu toplantısında da ele alındı.  Adalet Bakanı Sadullah Ergin milletvekilleri Çek Kanunu Tasarısı konusunda ikna etmeye çalıştı.

600 bin dosya var

AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Çek Kanunu'nda 600 bin dosyayı işlemden kaldırmak için düzenleme yapıldığını ancak bu dosyaların 50-60 bin kişiye ait olduğunu kaydetti. Üzülmez, "Birden fazla karşılıksız çek veren insanlara dolandırıcılıktan ceza verilmeli. Şirket kurarak çek karnesi alan kişiler piyasayı karşılıksız çekler dağıttıktan sonra eşi,oğlu veya kızı adına şirket kurarak yeni çek karnesi alarak piyasayı yeniden dolandırıyor" dedi.

Kimse ödemez

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can kredi kartında olduğu gibi çek karnesi verilen kişilere de limit uygulanması gerektiğini kaydetti. Can, karşılıksız çekteki hapis cezasının kaldırılmasının af olacağına dikkat çekerek "Bugüne kadar çek alanlar hapis cezası olduğunu bilerek çek alıyorlardı. Hapis cezasını kaldırırsak kimse çeklerini ödemez" diye konuştu.

Alacaklının hakkı korunmalı

Ak Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Çek Kanunu Tasarısıyla hapis cezasının kaldırılmasına karşı çıktı. Akgün, "Çek yasası düzenlenirken Avrupa'da hapis cezası veren ülke olmadığından sözleşmeden doğan yaptırımların hapis cezası olamayacağı görüşünden hareket ediliyor. Terazini iki kefesi var. Bir alacaklı bir de borçlu var. Alacaklının haklarını koruyan düzenlemeler olmalı. Ticari hayatta çeke karşı bir güven oluştu. Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması ticari hayatta çeke oluşan güveni sarsar. Alacaklıların haklarını koruyan düzenlemeler konulmalıdır. Örneğin çek sigortası olabilir. Bankaların sorumluluğu arttırılabilir. Yeterli teminatlar alınır. Böyle olmadan hapsi kaldırdım demek ticari hayatta çeke olan itibarı zedeleyebileceği gibi ticari hayattaki güveni sarsar" diye konuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler