YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de Abdullah Gül iddiası!
AK Parti kulisleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakanlığa sıcak baktığı iddiasını konuşuyor.
AK Parti'de Abdullah Gül iddiası!
30 Haziran 2014 / 08:30 Güncelleme: 30 Haziran 2014 / 09:10

Daha önce siyasete girmeyeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanlığa göz kırptı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Erdoğan dün Huber Köşkü’nde bir araya geldi. Hükümet cephesinden yansıyan bilgiler Gül’ün başbakanlık konusuna kapıyı tamamen kapatmadığını gösteriyor.
 
Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan dün akşam gerçekleşen kritik görüşmenin perde arkasını kaleme aldı.

İşte Çevikcan'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm:

"....

Bir süre önce mevcut şartlarda aktif siyasete girmeyi düşünmediğini belirten Gül’ün, Başbakanlık konusunda kapıyı tam olarak kapatmamasının nedeninin, aralarında bazı bakanların da olduğu, Ak Parti’nin ileri gelen isimlerinden, parti grubu ve parti teşkilatlarından yansıyan yoğun talepler olduğu öğrenildi. Gül’ün, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, partinin başına geçmesi ve başbakanlık görevini üstlenmesinin Ak Parti’nin kurucu öncülerinden biri olarak, aynı zamanda bir sorumluluğu olduğunun bu çevrelerce Köşk’e ısrarla iletildiği belirtildi. Söz konusu telkinlerin son günlerde yoğunlaştığı vurgulandı.
 
Kapıyı kapatmadı

 
Bu nedenle de Cumhurbaşkanı Gül’ün, başbakanlık konusunda kapıyı kapatmadığı, ancak kamuoyuyla daha önce paylaştığı gibi kendisini ziyarete gelenlere de “emanetçi başbakan olamayacağı” mesajını verdiği, tereddütlerinin devam ettiğini yansıttığı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında dün yapılan görüşmede, cumhurbaşkanlığı konusunun karşılıklı olarak teyit edilmesi, ancak başbakanlık meselesinin daha sonra konuşulmasına karar verildiği bilgisinin kamuoyuna yansıması, Cumhurbaşkanı Gül’ün, başbakanlık konusunda kapıyı açık tuttuğunun önemli bir göstergesi olarak yorumlandı."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler