YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Ak Parti yok, Tayyip Erdoğan var”
“Ak Parti yok, Tayyip Erdoğan var”
“Ak Parti yok, Tayyip Erdoğan var”
03 Nisan 2008 / 14:10 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00


Kapatılan Fazilet Partisi'nin eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu'ndan gündeme ilişkin çarpıcı tespitler:


“ERDOĞAN 5 YIL SONRA DÖNEBİLİR AMA BAYKAL DÖNEMEZ”
Halen AK Parti’nin karşısına çıkacak bir muhalefetin olmadığını ifade eden Bekaroğlu şöyle konuştu:
“Şu anda AK Parti’ye müdahale ettiler. AK Parti parçalansa bile yapılacak seçimlerde yine kurulacak yeni parti yine birinci çıkacak. Ya da yanında bir tane sağ partiyle koalisyon yapacak. AK Parti’yi tasfiye etmek isteyen güçler AK Parti’ye bir alternatif arıyor. Türkiye’de AK Parti’nin karşısında bir alternatif olmasını engelleyen ise Baykal ve ekibidir. Bu tasfiye süreci Baykal’ı da bir daha gelmemek üzere götürecek. Yıllardır sağ iktidarlarla yönetilen Türkiye’de bir sol alternatif gerekiyor. Ancak Baykal’la solun Türkiye’de bir alternatif oluşturması mümkün değil. Bunun için Baykal gidecek. Belki bu kongrede seçimleri kazanabilir ama en kısa sürede Türkiye siyasetinden tasfiye olacak. Belki Tayyip Erdoğan’ın 5 sene sonra geri dönme şansı var ama Baykal’ın yok.”


“MUHAFAZAKÂR DEĞERLERLE KAVGASI OLMAYAN BİR SOL PARTİ GEREK”
Bekaroğlu, Türkiye’de siyasetin normalleşmesi için evrensel normlar içinde, evrensel sol değerlerin içini dolduracak, muhafazakâr değerlerle kavgası olmayan bir sol partinin gerektiğini söyledi. Bekaroğlu, “İktidara gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama böyle bir parti siyaseti normalleştirecek ve kolaylaştıracak. İslami, merkez ve milliyetçi çizgiden gelen sağ partileri de hizaya sokacak ve onları da normalleştirecek olan böyle bir partidir. Türkiye’de böyle bir şey yok şu anda” dedi.


“AK PARTİ YOK, TAYYİP ERDOĞAN VAR”
Bundan sonra yaşanabilecek siyasi gelişmeleri de değerlendiren Bekaroğlu, şöyle dedi:
“Neler olabileceğini anlamak için Refah ve Fazilet Partileri’ne bakmak lazım. AK PARTİ diye bir parti yok, Tayyip Erdoğan var. Nitekim ‘Tayyip Erdoğan’ı yasaklayacağız bu işi bitireceğiz’ diyorlar. Parti içinde Erdoğan’ın dışında bir lider görünmüyor. Bizim bu bildiğimizi AK Parti’yi tasfiye etmek isteyenler de biliyor zaten. Kapatmanın ardından çeşitli seçenekler çıkar ve öyle ya da böyle 100’e yakın bir milletvekili sağa sola gider. Önemli olan ana gövdenin tutulup tutulmaması. AK Parti’nin teşkilatı TBMM grubundan daha kararlı da olsa bu konuda her gün, ‘kapandık’ ya da ‘kapanamadık’ söylemi zaafiyeti artırır ve şimdiden başlayan kaosu derinleştirir. Ondan sonra da taşlar yerli yerine oturur.” (
ANKA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler