YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti toplantısından sızanlar;
YSK’ya yarın akşam teslim edilecek aday listeleriyle ilgili nefeslerin tutulduğu son 48 saate girildi....
AK Parti toplantısından sızanlar;
11 Nisan 2011 / 07:45 Güncelleme: 11 Nisan 2011 / 07:46

AK Parti Genel Merkezi'nin son iki katındaki kritik toplantı sürüyor, Başbakan Erdoğan ve kurmayları milletvekili adaylarını belirliyor. Sekiz ve dokuzuncu kata kimsenin girmesine izin verilmiyor.

Hafta başından beri tüm programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün genel merkeze öğle saatlerinde geldi ve aday belirleme çalışmalarına geçti.

Erdoğan ve kurmayları Abdülkadir Aksu, Ekrem Erdem, Haluk İpek, Genel Sekreter İdris Naim Şahin, Bekir Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Fatma Şahin ve Fatih Şahin bir gün kala son değerlendirmeleri yapıyor.

Aday adayları ise genel merkezde durumlarıyla ilgili bilgi almaya çalışıyor. Erdoğan ve ekibinin toplantısının sürdüğü genel merkez binasının 8 ve 9'uncu katına giriş çıkışlarda kontrol sıklaştırıldı ve bu katlara kimse alınmıyor.

KİMLER NEREDEN ADAY OLACAK?

Ak Parti kulislerinde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın adı Bursa’nın yanı sıra Şanlıurfa ve Diyarbakır için de geçiyor. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın adları İzmir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın adı Muğla ya da Antalya, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in adı Batman ya da Mersin için geçiyor.

Gelişmelere göre Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet bakanları Faruk Çelik ve Zafer Çağlayan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in de seçim bölgelerinin değiştirilebileceği öne sürülüyor. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in de Van yerine Batı’dan bir ilden aday gösterilebileceği belirtiliyor. Ak Parti’de özel önlem düşünülen sıkıntılı iller arasında Mersin, Adana, Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, Balıkesir, Manisa ve Çanakkale sayılıyor.

GÜNEYDOĞU OPERASYONU

BDP ile yarışılan Güneydoğu’da mevcut milletvekillerinin önemli ölçüde değiştirilerek, bölgede etkili yeni yüzlere listelerde yer verileceği konuşuluyor. Abdülkadir Aksu, Dengir Mir Mehmet Fırat ve İhsan Arslan gibi etkili isimlerin bu dönem dinlendirilebileceği öne sürülüyor. Diyarbakır’da Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Şırnak’ta eski Cizre Belediye Başkanı ve eski milletvekili Haşim Haşimi ile MKYK’nin bölge kökenli üyeleri Mahir Ünal ve Mazhar Bağlı ile yazar Mehmet Metiner’in adları öne çıkıyor. Adaylık başvurusu yapmayan Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski bakanlar Nazım Ekren, Sait Yazıcıoğlu, Hilmi Güler, Osman Pepe ve Atilla Koç, eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya ile yolların ayrılması da bekleniyor. Milletvekili olmayan MKYK üyelerinden, Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem ile Zeynep Karahan Uslu ve Çiğdem Karaaslan’ın ise Meclis’e taşınacağı belirtiliyor. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler