YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti tazminat kazandı
AK Parti tazminat kazandı
28 Nisan 2011 13:03
AK Parti, Ortadoğu Gazetesi'nde yayımlanan bir köşe yazısında "partinin tüzel kişiliğine hakarette bulunulduğu"gerekçesiyle açılan davada 5 bin lira tazminat kazandı.

AK Parti, Ortadoğu gazetesinde yayımlanan ve Yıldıray Çiçek tarafından kaleme alınan bir köşe yazısında, ''partinin tüzel kişiliğine saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla açılan davada, 5 bin lira manevi tazminat kazandı.

Yargıtayın bozma kararının ardından, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yeniden görülen davanın karar duruşmasına, AK Parti'nin avukatı Burhanettin Sevencan ile gazete ve Çiçek'in avukatı Hamit Kocabey katıldı.

Avukat Sevencan, bozma kararına uyulmasını talep ederken, avukat Kocabey ise bozma kararına uyulup uyulmamasını mahkemenin takdirine bıraktığını söyledi.

Yargıç Ahmet Özdemir, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bozma kararına uyulmasını kararlaştırarak duruşmaya devam etti.

Avukat Sevencan, davanın kabul edilmesini talep ederken, avukat Kocabey ise davanın reddini istedi.

Yargıç Özdemir, gazete ve Çiçek'in, AK Parti'ye, yasal faiziyle 5 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme, daha önceden davanın reddine karar vermiş, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise mahkemenin bu kararını bozmuştu.

Davanın dilekçesinde, Ortadoğu gazetesinde 2 Mart 2009 tarihinde yayımlanan ve Yıldıray Çiçek tarafından kaleme alınan ''Tehdit ve Şantajla Oy Avcılığı'' başlıklı köşe yazısında, ''AK Parti'nin şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde; şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici beyanlara; fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere yer verildiği'' ileri sürülmüştü.

Dilekçede, gazete ve Çiçek'ten, yasal faiziyle 10 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler