YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti seçmeni rehavete kapıldı
AK Parti seçmeni rehavete kapıldı
12 Ağustos 2014 10:45
Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, seçim öncesinde yapılan anketlerin AK Parti seçmeninde rehavete neden olduğu ve bundan Erdoğan'ın etkilendiğini açıkladı.

A Haber'de Sevilay Yükselir'in sunduğu %100 Siyaset programında seçim sonuçlarını ve araştırma şirketlerinin seçim öncesi tahminlerini değerlendiren GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, anketlerin AK Parti seçmeninde rehavete sebep olduğunu söyledi.

Anket şirketleri AK Parti seçmeninde rehavete sebep oldu 

Aktaş, seçime katılım oranının düşük olması, CHP'yi değil, daha ziyade AK Parti'yi vurduğunun altını çizerken, anket şirketlerinin katılım oranını daha yüksek hesaplayarak tahminde bulunması neticesinde ortaya çıkan oy oranları nedeniyle özellikle AK Parti seçmeninin rehavete kapıldığını belirtti. 

İhsan Aktaş şöyle konuştu: 

Seçime gitmeden önce halka, seçime katılıp katılmayacağını sorduk. Aslında Türkiye'deki seçmenin yüzde 20'sinin o tarihte tatilde olacağını söylemişlerdi. Tatilde olanlardan da geriye dönüp seçime katılma motivasyonunda olanlardan da CHP ve AK Partili seçmenin başa baş olduğu görülüyordu. Bir kısmı tatilde, diğer kısmı da memleketlerinde çalışmaktaydı. 

CHP seçmeni tatilde, AK Parti seçmeni memlektinde çalışmada

CHP seçmeninin kahir ekseriyeti tatilde, yani o yüzde 20'nin kahir ekseriyeti. AK Parti'nin de kahir ekseriyeti Anadolu'da çalışmada. 

AK Parti'nin özellikle İstanbul'daki seçmenine bakarsak özellikle Kastamonu, Sinop, Giresun, Rize gibi yerlerdeler. 

CHP'nin güçlü olduğu yerlerde katılım yüksek. Mesela İzmir'de katılım yüzde 80'i buluyor. Türkiye ortalamasının üstünde. CHP seçmeni, hareket kabiliyeti daha yüksek, ekonomik gücü daha iyi bir seçmen. 

AK Parti seçmenine baktığınızda da biraz daha alt gelir gruplarından oluşuyor. İzmir'deki, Bodrum'daki bir seçmenin kalkıp İstanbul'a gelmesi daha kolay. 

Tatilden dönmek kolay ama işi gücü bırakıp İsranbu'a dönmek zor 

Ama Rize'ye çay toplamak için, Giresun'a fındık toplamak için giden seçmenin İstanbul'a gelmesi daha zor. Bir ailenin İstanbul'a gelip gitmesi bin liralık maliyet anlamına gelir. Üstelik bu gelip gitmeden dolayı bir de iş kaybı oluşuyor. İnsanlar bu açıdan rahat değiller. 

Bir de araştırma firmalarının bu seçime olumsuz bir katkısı oldu. Hemen hemen bütün araştırma firmaları katılımı yüzde 80-85 bandında görerek, bu katılım oranıyla beraber sayın Başbakan'ın oyunu yüze 54-55 bandında verdiler. 

Katılımın düşük olması CHP'yi değil AK Parti'yi vurdu

Sonuçta bu oranlar seçmende bir rehavet oluşturdu. Ben, seçime katılmayan seçmen sayısının AK Parti'de daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler