YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti-MHP ittifakında masadaki 2 seçenek
Gündemdeki AK Parti ve MHP arasındaki 'ittifak' formülü, oy pusulasının nasıl şekilleneceği tartışmasını başlattı.Pusulalarla ilgili olarak iki seçenek var. Ya pusulada 'ittifak' yazılacak ya da yazılmayacak.
AK Parti-MHP ittifakında masadaki 2 seçenek
12 Ocak 2018 / 17:36 Güncelleme: 12 Ocak 2018 / 17:44

AK Parti ile MHP arasındaki ittifak formülleri masada yatırıldı. Oy pusulalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin iki seçenek var.

İLK SEÇENEK

Habertürk TV'nin haberine göre, ilk seçenekte, iki partinin de amlebmleri var ve ayrı ayrı isimleri yer alıyor. İttifaka ilişkin olarak ise herhangi bir ifade yer almıyor. Oy pusulasında her parti kendi ismi ile sadece seçimlerden önce partiler kiminle ittifak yapacaklarını kamuoyuna açıklayacaklar. AK Parti'nin bu seçeneğe daha sıcak baktığı belirtiliyor.

İKİNCİ SEÇENEK

İkinci seçenekte ise, pusulada AK Parti ve MHP logolarının üzerinde, partilerin anlaştığı bir başlık yer alacak. İttifak liderler tarafında 'milli mutabakat' olarak dile getirildi ancak bu ismin geçerli olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Partiler burada tüzel kişiliklerini korurken hangi partinin kiminle ittifak yaptığı pusulada net bir şekilde görülecek. Bu da Devlet Bahçeli'nin ifade ettiği seçenek arasında yer alıyordu.

Haberturk

milli birlik
 // ismail kus
ben olsam ittifak yazili olan yere milli birlik yazardim , geri kalanini aynen birakirdim.
yani ikinci secenek uygun ve güzel , sadece ittifak kelimesini

MILLI BIRLIK olarak degistirirdim....
12 Ocak 2018 Cuma 20:56
Yahu hiç mi bir şey düşünemezsiniz?-2
 // Ahmet Y.
++Çünkü MHP, Ak Parti için can dosttur....
12 Ocak 2018 Cuma 18:07
Yahu hiç mi bir şey düşünemezsiniz?-1
 // Ahmet Y.
Hiç öyle ittifak olur mu? O ittifaka kim ne kadar aday göstereceği meçhul. Onu öyle yapana kadar, kimin hangi seçim çevresinde ne kadar oy oranı varsa bu hesap edilir ve ona göre, o seçim çevresine ittifak eden partilerden sadece biri girer. Diğerinin seçmeni de o seçim çevresinde, berikinin adayını destekler. Bu 81 il bütün olarak baştan hesaplama yapılır. Zaten her partinin belli seçim çevrelerinde oy oranları 3 aşağı 5 yukarı bellidir. Diğer partilerin, ittifak yapacak 2 partinin oylarını bölmesine müsade etmeyecek şekilde bir ayarlama yapılabilinir. Burada antiparantez bir arzumu dile getirmek istiyorum. Bu konuda Ak parti'nin MHP ye karşı biraz çömert davranmasını arzu ederim. ++...
12 Ocak 2018 Cuma 18:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler