YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti listelerinde Çözüm Süreci etkisi
Başkanlık sistemi hedefinde olan AK Parti'nin aday listesi hazır. AK Parti lstesinde Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın ekibi korunurken yeni isimler de listede yer aldı.
AK Parti listelerinde Çözüm Süreci etkisi
08 Nisan 2015 / 06:52 Güncelleme: 08 Nisan 2015 / 07:04

Üç dönemlilerin yerini alan kurmaylar stratejik illere konuldu. Paralel yapıya tavır almayanlar ise liste dışı.

AK Parti, 7 Haziran seçimleri için titizlikle hazırladığı "milletvekili aday listesi"ni dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verdi. "Anayasayı değiştirecek ve başkanlık sistemini getirecek" bir çoğunluk hedefiyle hazırlanan listede, üç dönem kuralına takılan 68 isim ilk kez yer almazken, partinin ağır isimleri stratejik illere konuldu.

Türk- Kürt- Ermeni- Laz- Roman- Yörük adaylarla, "yeni Türkiye" kimliğinin yansıtıldığı listelerde, Numan Kurtulmuş'tan Süleyman Soylu'ya, Efkan Ala'dan Yasin Aktay'a kadar partide önemli görevler üstlenen isimler ilk kez yer buldu. Hem "sadakat", hem "liyakat" ilkesinin gözetildiği listelerde akil insanlara da yer verilerek "çözüm hassasiyeti" yansıtıldı.

Son rötuşlarla hedef 10'da 10

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Üst Komisyon'u toplayarak son rötuşları yaptı. Bugüne kadar üç genel seçim, üç yerel seçim, iki referandum ve bir Cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle ayrılan partide, 10'uncu zafer için hassas bir çalışmayla liste şekillendi. İşte listelerden öne çıkanlar:
Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Beşir Atalay, Mehmet Ali Şahin, Haluk İpek, Hüseyin Çelik, Faruk Çelik, Mehdi Eker gibi partinin kuruluşunda da görev alan 68 mevcut milletvekili listelerde yer almadı.

AK Parti listelerinde, THK Üniversitesi Rektörlüğü'nden ayrılan Prof. Dr. Ünsal Ban'dan Ermeni kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gazetesi Markar Esayan'a, sendikacı Ahmet Gündoğdu'dan akil insan Yılmaz Ensaroğlu, Hüseyin Yayman, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Emin Ekmen'e kadar farklı kesimlerden ve kimliklerden isimler yer buldu.

Güneydoğu hassasiyeti

Özellikle oyların diğer bölgelere göre düşük kaldığı Güneydoğu ve sahillerde stratejik değerlendirme yapıldı.  Faruk Çelik, Hüseyin Çelik, Mehdi Eker gibi isimlerin bu kez bölgeden aday olamaması nedeniyle, bazı kurmaylar bölgeye kaydırıldı.

Çözüm Süreci de yansıdı

Dikkat çeken detaylardan biri de akil insanlar oldu. Çözüm sürecine verilen önem, akil insanlar listelere taşınarak gösterildi.

Yılmaz Ensaroğlu, Hüseyin Yayman, Abdurrahman Kurt, Mehmet Emin Ekmen süreçte görev üstlenmişti.

Pozitif ayrım kadın ve gençlere

Başbakan Davutoğlu'nun da gösterdiği hassasiyetle, kadın ve gençlere yönelik pozitif ayrım yapıldı. Hem kadın aday adayları hem de gençlerin seçilebilecek yerlere ve sıralara yerleştirilmesi dikkat çekti.

Üç il için özel çalışma

2011 seçimlerinde milletvekili çıkarılamayan üç ile verilen özel önem listelerle de ortaya çıktı. Hakkari, Tunceli ve Iğdır üzerinde özel çalışma yürüten parti yönetimi, STK'ların, kanaat önderlerinin de değerlendirmelerini alarak üç ildeki adaylarını netleştirdi.

İlk kez aday oldular

Partinin üst kadrolarında görev alan bazı isimler ilk kez AK Parti listelerine girdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Efkan Ala, Süleyman Soylu, Abdülhamit Gül, Yasin Aktay gibi kurmaylar listede yer aldı.

Erdoğan'ın ekibi korundu

Listelerde dikkat çeken önemli bir detay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde kritik görevlere getirdiği isimlerle birlikte, danışmanlarının listede yer almasıydı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı'ndan ayrılarak aday adayı olan Aydın Ünal'dan uzun süre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun yanında görev alan Hüseyin Besli, Ertan Aydın ve Taha Özkan, AK Parti MKYK'da görev alan Osman Can'dan Mazhar Bağlı'ya kadar isimler listelere girdi.

Davutoğlu Konya'dan

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yine memleketi Konya'dan aday oldu. 3 dönem kuralına takılanların yerine de bazı parti kurmaylarının seçim bölgelerinde değişikliğe gidildi.

27 Nisan'da meydanlara inecek

YSK'nın 14 Nisan'da aday listelerini açıklamasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu 15 ya da 16 Nisan'da adayları kamuoyuna tanıtacak ve seçim beyannamesini açıklayacak.

60 il gezecek

24 Nisan'da YSK'nın kesin aday listesini ilan etmesinden sonra da, e-muhtıra olarak nitelendirilen 27 Nisan 2007'nin yıl dönümünde seçim kampanyasını başlatacak olan Davutoğlu, 30'u büyükşehir, 60'a yakın ilde miting düzenleyecek.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler