YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti, İstanbul'u cehenneme çevirdi
AK Parti, İstanbul'u cehenneme çevirdi
02 Mayıs 2013 13:10
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin 1 Mayıs'ta İstanbul'u "cehenneme dönüştürdüğünü" söyledi.

Türkiye'nin Avrupa ve uygar dünyadaki imajının zedelendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılda diktatörlük rejiminin İstanbul'da sıkıyönetim uyguladığını savundu.

Bir dizi temas için KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bulunan Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dünkü olaylar, sağduyulu yurttaşların kabul edemeyeceği olaylardır.Bir bayramı İstanbul'da cehenneme dönüştürmek ancak bir iktidarın gücüyle olur" dedi.

Kılıçdaroğlu, "AKP bunu yapmıştır. Yaralı insanlarımız var, kamu görevlileri var, şiddet uygulanmıştır, orantısız güç uygulanmıştır, biber gazı, cop... Bunlar bizim kabul edeceğimiz şeyler değil. Demokrasi diyorsanız, insanların özgürce düşüncelerini açıklamaları gerekir. Hele hele ileri demokrasi diyorsanız, aykırı düşüncelere saygı göstermeniz gerekir. Sayın Başbakan, 'efendim Taksim'e gidenler AKP'ye karşıdır, o nedenle biz izin vermiyoruz'. Ne zamandan beri AKP'ye karşı olmak Türkiye Cumhuriyeti'nde suç oldu. Hangi ceza yasasında böyle suç var. Yapılan uygulama, Türkiye'yi, Türkiye imajını zedelemiştir. Avrupa'da zedelemiştir, uygar dünyada zedelemiştir" ifadelerini kullandı.

CHP lideri konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu insanlar Taksim'e gitseydi, bir şenlik havası içinde kendi bayramlarını kutlasalardı ne olurdu? Yani illa kan mı akması lazım? Gerginlikten beslenen bir siyasal iktidar olmaz. Siyasal iktidarların temel görevi, anayasal güvence altında, insanların özgürce bayramlarını kutlamalarını sağlamaktır. Anayasa'da gayet açık, gösteri için kimseden izin alınmaz. AKP, Anayasa hükmünü uygulamıyor. Hukuku uygulamayan bir siyasi iktidarın ülkeye demokrasi getirmek gibi bir düşüncesi zaten olamaz."

"Bir diktatörlük rejiminde yaşıyormuşuz gibi İstanbul'da, bayramda sıkıyöntemi uyguluyorsunuz. Otobüsleri, metrobüsleri, metroyu, vapurları yasaklıyorsunuz, köprüleri açıyorsunuz. Köprüler ne zaman açıldı? Sıkıyönetim dönemlerinde. Şimdi de benzer bir uygulama var, İstanbul'da AKP hükümeti sıkıyönetim uyguladı. 21. yüzyılın Türkiye'sine yakışan bir tablo değil bu. Gerçekten çok üzgünüm."

 

İHA

inşat alanı
 // osman
inşaat alanına niye inşata girmek yasaktır yazısı konur demekki insan saglıgını tehdit eden bir şey var orda taksimdede inşaat olduguna göre insanlar için tehlikeli şimdi hükümetmi haklı muhalefetmi böyle bir anlayış ALLAH ALLAH

DİP NOT editör bu son yazımı silebilir siteye girerken gelen sosyal ag reklemından dolayı siteye girmeme kararı ldım...
02 Mayıs 2013 Perşembe 14:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler