YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti Doğu ve Güneydoğu kalelerini geri alabilecek mi?
Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Çetiner Çetin, milletvekili aday listelerinin açıklamasının ardından AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki adayları üzerine çarpıcı bir değerlendirme yaptı.
AK Parti Doğu ve Güneydoğu kalelerini geri alabilecek mi?
22 Eylül 2015 / 09:07 Güncelleme: 22 Eylül 2015 / 09:11

Kanal A ekranlarında Sivil Düşünce programına konuk olan Yeni Şafak Gazetesi yazarı Çetiner Çetin, AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğu'da aday gösterdiği isimlere ve seçime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Çetiner Çetin'in konuşmasında öne çıkan kısımlar:

"Az önce sıraladığım Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Bingöl, Van, Erzurum gibi yerler AK Parti için önemli kaleler. Örneğin Van'da hiç beklenmedik anda 1 milletvekili çıkarıldı ki Van her zaman mütedeyyin seçmenin yoğun olduğu ve Türkiye'de bütün belediyeleri SHP'nin kazandığı dönemde bile Refah Partisi'nin Konya'dan sonra en fazla oy aldığı yer görüntüsünde olan bir kentti. Diyarbakır aynı şekilde önemliydi. Tabi Urfa'da yaklaşık 6 bin oy daha gelseydi altı milletvekili çıkarılacaktı. Gaziantep'te benzer bir durum oldu. Tabi bunları sıraladığımız zaman 20 milletvekili gibi bir ciddi kayıp var ki, AK Parti'nin de tek başına iktidar olabilmesi için 18 milletvekiline ihtiyacı vardı. Aslında bunun sinyalleri önceden verilmişti. Halkın en büyük şikayetlerinden birisi merkezden atama yapıldığı yönündeydi. Yani işte Van'da seçmen birinci adayı tanıyordu ama ondan sonrakilerin hiç birini tanımıyordu."

"Hakkari'de birinci aday tanınmıyordu ama ikinci aday tanınıyordu. Şırnak'ta birinci adaya tanınıyordu ama onun arkasından gelenler atama ile gelmişlerdi. Urfa'da belediye başkanlığı fonksiyonu vardı bu tartışmaların ekseninde yürüdü. Fakıbaba gibi halkla iç içe, camide, kahvede olan bir başkanın ardından seçilen başkan bir vali gibi hareket etti. Bu da doğal olarak toplumda bir tepkiye neden oldu. Bingöl'de mütedeyyin kesimin ağırlıklı olduğu bir yer. Yine orada atama yoluyla bir aday çıkarıldı. Mesela Erzurum'da hiç beklenmezken HDP bir milletvekili çıkarıldı."

"Beşir Atalay'ın Van'dan aday gösterilmesi AK Parti'nin çözüme sahip çıktığını gösteriyor"

"Son iki haftadır AK Parti'de hem doğuda hem batıda olsun Kürt seçmene yönelik ciddi bir taban çalışması başladı.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Türkiye'nin batısında Kürtlere yönelik bir takım olaylar oldu. Bunlar çok üzücü şeylerdi. Zaten örgütün de istediği şeyler bunlardı. Türkiye'nin batısında Türklerden Kürtlere bir müdahale olursa bu aslında meseleyi daha da perçinleyecekti. Buna dikkat etmek gerekiyor. AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğu listelerini belirlerken kesinlikle kendine göre kriterleri olmuştur. Ama örneğin Beşir Atalay'ın Van'dan aday gösterilmesi önemli. Ak Parti'nin çözüme sahip çıktığını gösteriyor. Nitekim çözüm sürecinde Beşir Atalay bu işi en iyi götüren, takip eden, sık sık HDP'lilerle bir araya gelen bir bakandı. Tabi Faruk Çelik'in bir önceki seçimde aday olmaması ancak bu seçimde Urfa'dan birinci sıra aday gösterilmesi ve koordine edecek olması önemli. Faruk Bey Urfa tarihinde hiç bir siyasetçinin yapmadığını yaptı. 600 köy dolaştı. Bu köyleri tek tek dolaşıp, tek tek misafirleri olmak önemli. Tabi bir şey daha dikkat çekici Mehdi Eker'in İstanbul 3. bölgeden aday gösterilmesi yine önemli. AK Parti şunu gördü ki, HDP orada çok güçlü. Orada HDP 1 milyon oy aldı. Ve ciddi bir Kürt potansiyeli var."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler