YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti 6 klasörlük savunma sundu
AK Parti 6 klasörlük savunma sundu
AK Parti 6 klasörlük savunma sundu
30 Nisan 2008 / 18:38 Güncelleme: 30 Nisan 2008 / 00:00


Hakkında kapatma davası açılan AK Parti'de, hukukçu kurmaylar tarafından hazırlanan 3 klasör halindeki 126 sayfalık ön savunma Anayasa Mahkemesi'ne sunuldu.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, partinin 6 klasörden oluşan ön savunmasını saat 18.20 civarında Anayasa Mahkemesi'ne verdi. AK Parti hakkında açılan kapatma davasında, Anayasa Mahkemesi, tensip tutanağı ile birlikte iddianameyi 2 Nisanda AK Parti'ye göndermişti. AK Parti'nin, tebliğden itibaren 1 ay içinde ön savunmasını vermesi gerekiyordu. Buna göre ön savunma süresi 2 Mayıs Cuma günü sona erecekti.


Ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek, AK Parti de esas hakkındaki savunmasını yapacak.


Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün bu aşamalarda istenebilecek ek süre taleplerini de Anayasa Mahkemesi değerlendirecek. Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.


Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar. AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.


Fırat'tan ön savunmaya ilk açıklama


AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili ön savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne sunan AK Parti heyetinden Dengir Mir Mehmet Fırat, savunmanın ayrıntısına değindi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa Mahkemesi'ne ön savunmayı sunduktan sonra gazetecilerin karşısına çıktı. Fırat, savunmayla ilgili kısa bir açıklama yaparken savunmanın özünün hukuki olduğuna dikkat çekti. Kapatma davasına yönelik davamızı sunduk. 98 sayfa savunma 3 klasör de belge var. Bu dava ile ilgili süre 2 Mayıs'ta sona eriyordu. Biz gerekli çalışmayı tamamlayarak bugünden teslim ettik. Tamamen hukuki savunmadır.


Hakkında yasaklama istenen kişilerle ilgili sabıka kaydı bizimle ilgili değildir. Cumhuriyet Savcılığı gerek görürse temin eder kayda kor. Biz bireysel savunma yapmaktan ziyade hukki savunma yapıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler