YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'den yeni uygulama
AİHM'den Türkiye'ye özel yeni uygulama...
AİHM'den yeni uygulama
14 Mart 2012 / 16:20 Güncelleme: 14 Mart 2012 / 16:26

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye aleyhine açılan davaların 19 bini aşması hükümeti harekete geçirmiş, dış politika dışındaki tüm davalar Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğuna verilmişti.

2011 Ağustos'unda kurulan insan hakları dairesi faaliyetlerine başladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili istatistikler, raporlar ve gerekli bilgiler dairenin internet sitesinde yayınlandı. AHİM'in Türkiye ve diğer ülkeler hakkında verdiği bin 400 kararın türkçe çevirisi, savcı ve hakimlerin yararlanması için siteye konuldu.

İnsan Hakları Dairesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi ve Türkiye aleyhine yapılan başvuralara ilişkin savunmaların hazırlanmasıyla görevli.

Hakim ve savcıların terfilerine de kısa süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriteri getirilmişti. Yani bundan böyle hazırlanan iddianamelerin AHİM kararlarıyla ne kadar örtüştüğü, savcı atamalarında önemli etkenlerden biri olacak.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bu kapsamda özel yetkili hakim ve savcıları Ankara'da topladı. Hukuk profesörleri ile Avrupa'nın önemli hakim ve savcıları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve uluslararası hukuk alanında bilgiler verdi.

Özellikle soruşturma sırasında kişinin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edilme-mesi ve kurumların yıpratılma-ması gerektiği vurgulandı. Sanıkların masumiyet karinesi, makul sürede yargılanma gibi haklarından dolayı devletin avrupa insan hakları mahkemesi'ne karşı sorumlu olduğu belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler