YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'deki tarihi duruşma sona erdi
AİHM'de görülen Doğu Perinçek'in taraf olduğu temyiz duruşması sona erdi.
AİHM'deki tarihi duruşma sona erdi
28 Ocak 2015 / 11:49 Güncelleme: 28 Ocak 2015 / 14:18

Doğu Perinçek'in İsviçre'de verdiği konferanslarda, 1915 olaylarına ilişkin "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" demesi üzerine bu ülke yargısınca 'ırkçı ayrımcılık' gerekçesiyle cezaya çarptırılması üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ise 'ifade özgürlüğü' vurgusu yaparak İsviçre'yi haksız bulduğu Perinçek-İsviçre davasının temyiz duruşması sona erdi.

"Bundan sonra kimse Türkler soykırım yapmıştır diyemez"

Yaklaşık 2,5 saat süren duruşma saat 11.50'de sona erdi. İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, duruşmayı şöyle değerlendirdi:

"Avrupa'nın ifade özgürlüğü, batı demokrasi geleneği tekrar AİHM'de tartışıldı. Hiç kimse mahzunları susturamaz. AİHM Ermeni olaylarını, Yahudi soykırımıyla karşılaştırılmasının yanlışlığını tekrar, önceden olduğu gibi yineledi. Mahkeme Yahudi soykırımıyla Ermeni sorunlarının aynı olmadığını, eşitleştirilmesinin yanlışlığına dikkat çekti. İsviçre hükümetinin kararı, diğer batılı ülkelerin vermiş olduğu kararı bozuyor. Çünkü bundan sonra kimse Türkler soykırım yapmıştır diyemez. Bu dava bir örnektir. İfade özgürlüğü yeniden AİHM'de tartışmaya açılmıştır. Avrupalılar, Türkler, Müslümanlar önyargı, kin, nefret her türlü dolduruşa karşı olmalıdır. Herkes kardeşçe, vakur bir şekilde yaşamalıdır. Türk ve Müslümanlara özgürlük eşittir, Avrupa'da hoşgörü. Türkleri aşağılayan soykırım iddiaları artık çürümüştür. Bundan sonra kimse bizi asılsız sözde soykırım iddialarıyla suçlayamaz'.

Strasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülen davanın temyiz duruşması için Doğu Perinçek ve beraberindeki yaklaşık 200 partili Fransa'nın Strasbourg kentine geldi.

Baykal ve Bağış yan yana

Avrupa'nın çeşitli kentlerinden de yine destek için insanlar Strasbourg'a akın etti. AİHM'deki tarihi duruşmayı CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve Eski AB Bakanı Egeman Bağış da izliyor.

rsrs-013.jpg

Clooney'in eşi Ermenistan'ı savunuyor

Duruşmada davaya müdahil olan Ermenistan'ı Lübnan asıllı İngiliz avukat Emel Alamuddin Clooney'nin de aralarında bulunduğu bir grup İngiliz ve Ermeni avukat savunuyor.

Perinçek'e 3 ay hapis cezası verilmişti

Türk hükümeti de davaya müdahil olarak duruşmada söz alacak. İsviçre’de verdiği konferanslarda "Ermeni tezlerini reddeden" Perinçek, "inkar suçu" işlediği gerekçesiyle 2007 yılında 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

per.jpg

İsviçre'de iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından AİHM’e başvuran Perinçek kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunmuştu. 

AİHM, Perinçek’e hak vererek, İsviçre hükümetinin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerinin çiğnendiği hükmüne varmıştı

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler