YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'de Türkiye, suçlu bulundu!
AİHM'de Türkiye, suçlu bulundu!
01 Ekim 2013 17:59
AİHM terör örgütü elebaşı Öcalan’a ‘’sayın’’ dedikleri için mahkum edilen 19 kişinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), imza attıkları dilekçe kampanyasında Abdullah Öcalan için "sayın" ifadesi kullandıkları için mahkum edilen 19 kişinin yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye’yi haksız buldu.

AİHM, "Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

AİHM kararı gereği Türkiye, başvuru sahiplerine mahkeme masrafı da içinde olmak üzere yaklaşık 60 bin avro para cezası ödeyecek.

Başvuru sahipleri, 2008 yılında, "suçu ve suçluyu övmek" suçundan önce üç ay hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu mahkumiyetler para cezasına çevrilmişti.

Başvuru sahipleri, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Cumhuriyet Savcılığına gönderdikleri mektupta, "Eğer bir kişiye ‘sayın’ diye hitap etmek suç ise biz de ‘Sayın Abdullah Öcalan’ diyerek bu suçu işleyip kendimizi ihbar ediyoruz" ifadesini kullanmıştı.

 

AA

SAYIN DA NE OLUYOR
 // DÜNYANIN EN TEPKİSEL ADAMI
Eskiden, muhterem, cenab gibi hitablar vardı, sayın da ne oluyor. Şahsen biri bana ''sayın x bey'' dese, kendime hakaret edilmiş hissi taşırım. Sahi bu Türkceyi kim katletti böyle. Dünyanın en ucube dili olmuş. Ha, bu arada, evrensel hukuk normlarına say... Tövbe tövbe, yine say kelimesi çıktı. Evrensel hukuk normlarına hürmet ediyorum....
01 Ekim 2013 Salı 18:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler