YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'de birinci olduk!
AHİM’de 120 bin dosya karar bekliyor. Bu dosyalardan 12 bini Türkiye’ye ait. Türkiye Rusya ile birlikte birinciliği paylaştı.
AİHM'de birinci olduk!
20 Kasım 2009 / 23:00 Güncelleme: 20 Kasım 2009 / 23:04

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine açılan "hak ihlali" davalarında, Rusya ile birlikte birinci oldu. Halen AİHM’de incelenen 120 bin dosyadan 12 bini, Türkiye’den yapılan başvurulara ait bulunuyor. Aynı oranda da, Rusya’dan yapılan başvuru bulunuyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda AİHM davalarıyla ilgili milletvekillerine bilgi verdi. Avrupa konseyine üye ülkelerde 800 milyon kişinin yaşadığını, Türkiye’nin de nüfusunun 73 milyon olduğunu hatırlatan Ergin, "Bu da yaklaşık yüzde 10’a tekabül ediyor. AİHM’e Türkiye’den yapılan başvurular da tüm iş yükü arasında yüzde on dolayında. Oransal olarak çok fazla değil ama Türkiye Rusya ile birlikte en başta olmamalı" dedi.

BİN DOSYA ERİTİLECEK
AİHM’e yapılan başvurularda ön sıraları alan ‘’Disiplin cezası’’ konusunda da bir yasal değişikliğe de gidilerek, bin adet dosya eritilecek. Yasalarda yapılacak değişiklik uyarınca bundan böyle cezaevlerinde verilen disiplin cezaları öncesi, hükümlü ve tutukluların savunması da alınacak.

Bugüne kadar cezaevleri kurallarına uymayanlara verilen disiplin cezaları, hakim tarafından dosya üzerinden uygulanıyor ve mahkumun savunması alınmıyordu. Bu nedenle AİHM’e bin civarında ‘’Hak ihlali’’ davası açıldı ve bu davaların büyük bölümü de Türkiye aleyhine sonuçlandı. AİHM kararlarında, disiplin cezası verilen kişinin savunmasının mutlaka alınması gerektiğine karar verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler