YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM Türkiye'nin gönderdiği fotoğrafları delil saydı, reddetti
Devletin Güneydoğu'da yürüttüğü terör operasyonlarının ve sokağa çıkma yasağının durdurulması için AİHM'e yapılan başvuru, Türkiye'nin gönderdiği barikat ve hendek fotoğrafları sayesinde reddedildi.
AİHM Türkiye'nin gönderdiği fotoğrafları delil saydı, reddetti
18 Ocak 2016 / 07:05 Güncelleme: 18 Ocak 2016 / 09:33

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Şırnak’ın Silopi, Cizre ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan başvurulara red kararı vermesinde, Türkiye adına Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı savunmaya delil olarak kullanılan fotoğrafların etkili olduğu ortaya çıktı.

Şırnak ve Diyarbakır’da yaşayanlar adına Türkiye’deki avukatları, ilçelerdeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması istemiyle AİHM’ne başvurmuştu. AİHM, Türkiye’den, “sokağa çıkma yasağının yasal dayanağı”, “bölgede yeterli sağlık hizmeti sunulup sunulmadığı, temel ihtiyaçların karşılanıp karşılanamadığı” ve “başvurucuların evini terk etmek istemesi halinde tahliyesinin sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılamadığı” sorularına yanıt istemişti.

AİHM’nin soruları, Türkiye adına Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yanıtlanmıştı. Türkiye’nin, AİHM savunmasında, sokağa çıkma yasağı uygulanan ilçelerde devam eden operasyonlarda, terör örgütü tarafından sokak aralarında kurulan mevziler, kazılan hendekler ve tünelleri gösteren fotoğrafların da kullanıldığı ortaya çıktı.

AİHM’nin ihtiyati tedbir talebini red gerekçesinde, kullanılan bu görsel delil mahiyetindeki fotoğrafların da etkili olduğu bildirildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AİHM’nin, “Hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ihtiyaçları karşılama noktasında gösterdiği hassasiyet, hem de bu günden sonra vatandaşların gıda, sağlık, eğitim ve benzeri konulardaki ihtiyaçlarını karşılama noktasında hassasiyet göstereceği inancını ifade etmek suretiyle geçici tedbir kararını reddettiğini” açıklamıştı.

 

MİLLİTER

...
 // Yahya RAMİ
AİHM'in verdiği kararın Türkiye'nin uygulamasına destek mahiyetinde olması sevindirici ancak benim anlayamadığım bir husus var: Eğer AİHM sokağa çıkma yasağının iptali yönünde bir karar vermiş olsaydı sırf Avrupalılar istedi diye Türkiye o bölgede terörle mücadelede sivillere zarar vermemek için uyguladığı bu yöntemden vaz mı geçecekti?! Bu asal kabul edilemez bir durum olurdu!...
18 Ocak 2016 Pazartesi 09:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler