YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM, eski savcının yaptığı başvuruyu kabul etti
AİHM, eski savcının yaptığı başvuruyu kabul etti
AİHM, eski savcının yaptığı başvuruyu kabul etti
13 Kasım 2008 / 18:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 12 Eylül askeri müdahalesini yapan emekli generaller hakkında suç duyurusunda bulunduğu için disiplin cezası alan eski bir savcının başvurusunu haklı buldu.


İstanbul'da yaşayan Sacit Kayasu adlı eski savcının başvurusunu inceleyen AİHM, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesinin ve etkili soruşturma hakkıyla ilgili 13. maddesinin ihlal edildiği" görüşüne vardı.


Türkiye, karar gereği Kayasu'ya, mahkeme masrafları da içinde olmak üzere toplam 41 bin avro maddi tazminat ödeyecek.


Kayasu, 1999 yılı ağustos ayında, kişisel olarak 12 Eylül müdahalesini düzenleyen emekli generallerle ilgili dava açılması için başvuruda bulunmuş, ancak bu başvurusuyla ilgili dava açılmamıştı.


Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu, 30 Mart 2000 tarihinde aldığı kararda, Kayasu'nun, şikayet başvurusunda bazı devlet adamları hakkında kullandığı ifadelerin hakaret içerdiği gerekçesiyle disiplin suçu işlediği görüşüne varmıştı. Bu karara itiraza edip sonuç alamayan Kayasu, Adana'da cumhuriyet savcısıyken, 28 Mart 2000 tarihinde de 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında dava açma girişiminde bulunmuştu.


Adalet Bakanlığı, daha sonra savcılığa, Kayasu hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle dava açma yetkisi tanımıştı.


Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu, 27 Ocak 2003 tarihinde Kayasu'ya meslekten men cezası vermişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler