YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahrar uş-Şam da Fırat Kalkanı'na katılma kararı aldı
Suriye’de bulunan silahlı muhalif grupların en büyüklerinden olan Ahrar uş-Şam Fırat Kalkanı harekâtına katılma kararı aldı. Örgüt, hedeflerinin "IŞİD ve PKK’ya karşı savaşmak" olduğunu açıkladı
Ahrar uş-Şam da Fırat Kalkanı'na katılma kararı aldı
21 Eylül 2016 / 15:04 Güncelleme: 21 Eylül 2016 / 15:16

Suriye’de faaliyet gösteren en güçlü silahlı muhalif grup olarak gösterilen Ahrar uş-Şam, Fırat Kalkanı’nın 28. gününde yayınladığı fetva ile savaşçılarına, Türkiye’nin yürüttüğü operasyona destek verme çağrısında bulundu.

Ahrar uş-Şam’ın dört kişiden oluşan fetva meclisi tarafından imzalanan bildiriye göre Fırat Kalkanı’na destek kararı iki gerekçe ile alındı.

Bunlardan birincisi ‘Tasvip edilemez eylemleriyle İslam inancını karalayıp, Suriye devrimini sırtından hançerleyen’ IŞİD’e karşı savaşmak ve onun egemenliğine son vermek.

Ahrar uş-Şam, Fırat Kalkanı harekâtına katılmasının ikinci gerekçesi olarak da ‘Suriye devriminin düşmanı’ olarak tanımladıkları PKK, PYD gibi örgütlerin IŞİD’den temizlenen yerleri almasına engel olmak olarak açıkladı.

Fetvada “PKK, PYD’nin Tel Abyad ve Menbic gibi yerlerde halkımıza yaptıkları unutulmamalı. Sünni Arapları ve diğer bölge sakinlerine musallat olup ölümlere, zorunlu göçe ve yıkıma neden oldular” denilerek, "Bunların bir daha yaşanmasına izin veremeyiz" ifadesi kullanıldı.

"AMERİKA'NIN ROLÜ NET DEĞİL"

Ahrar uş-Şam’ın açıklamasında kımızı harflerle yazılan bir dip not ‘Fetvanın yalnızca Türk Ordusu ile yapılacak koordineli operasyonlar’ ile ilgili olduğunun altını çiziyor.

Fetvada, Amerikan askerlerinin geçtiğimiz günlerde Çobanbey’e girmesi ve bölgedeki bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının onlara duyduğu tepki sonucu bölgeden ayrılmaları hatırlatılarak "Konu tam olarak açığa kavuşmuş değil. Ayrıntılar belirgin hale geldiğinde, bu konuyla ilgili olarak, ayrıca bir fetva yayınlanacaktır" ifadesi kullanıldı.

Suriye’de Aralık 2011 yılında bu yana faaliyet gösteren Ahrar uş-Şam’ın 20 binden fazla savaşçısı olduğu tahmin ediliyor. Ahrar uş-Şam, başından beri IŞİD ile savaşan bir muhalif grup oldu. Eylül 2014 IŞİD’in Ahrar uş-Şam komuta toplantısını hedef alan bombalı araç saldırısında grubun kurucusu Hasan Abbud ve Ahrar’ın neredeyse tüm komuta kademesi öldü.

Aldığı bu ağır darbeye rağmen yeniden toparlanan grup Suriye’nin en büyük silahlı muhalif gücü olarak tanımlanıyor. Halep çevresindeki çatışmalarda, eski adı Nusra Cephesi olan Feth El Şam Cephesi ile işbirliği yapsa da ABD, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin terör listesinde yer almıyor.

 

AL JAZEERA 

 // Kadriye İspir
Elbette sadece Elhamfülillah diyorum.RABBİM MÜ'MİNLERİN HEPSİNE YARDIM EYLE .BİZİ BİRLİK ET....
21 Eylül 2016 23:16
MÂDEM Kİ BU LARÂRl ALDlNlZ ➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
ALLAH olsun yardımcınız, mübârek olsun gazânız!!!...
21 Eylül 2016 Çarşamba 16:27
 // Mutlu
Günün en güzel haberi....
21 Eylül 2016 16:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler