YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet İyimaya: Türkiye, 15 Temmuz'da Avrupa'ya demokrasi dersi vermiştir
AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Türk milletinin 15 Temmuz'da dünyaya bir demokrasi örneği teşkil edecek duruş gösterdiğini belirtti.
Ahmet İyimaya: Türkiye, 15 Temmuz'da Avrupa'ya demokrasi dersi vermiştir
06 Ağustos 2016 / 06:01 Güncelleme: 06 Ağustos 2016 / 08:43

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk
olan AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerledirmelerde bulundu.

İşte Ahmet İyimaya'nın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

15 TEMMUZ DEMOKRASİ TARİHİNİN BİR TEMSİLİDİR

Yere inemeyen uçaklar havadan İncirlik'ten kalkan uçaklarla takviye aldılar. Üst akılsız akıl da Türk milletinin direncini göremedi. Ben şu sonuca vardım. 15 Temmuz halk direnişi okunmadan anlaşılmadan bir demokrasi teorisinin yeniden kurulabileceğini veya bir siyasi tarihin yeniden yazılabileceğini düşünmüyorum. 

Nerede bir demokrasi tarihi yazılacaksa 15 Temmuz halk direnişi kesinlikle dikkatlice incelenmelidir.

Dünü tahlil edebiliriz, neden böyle oldu diye. Ama bu günler hedefe odaklanmamız ve FETÖ virüsünün tamamen tasfiye edilmesi gereken günlerdir. 

TÜRKİYE AVRUPA'YA DEMOKRASİ DERSİ VERMİŞTİR

Sessizlik, 15 Temmuz 'acı gerçeği' dalga dalga Avrupa'ya ulaştığında mutlaka yenilgi kerhen bir kabule dönüşecektir. Tanka, dipçiğe, namluya ve bombaya karşı sokağa dökülen bir milletin örneği dünyada yok.

Avrupa'da herhangi bir ülkede, demokratik meşruiyeti can pahasına savunan bir halk dünyada yoktur. 15 Temmuz okunmadan siyasi bir tarih yazılamaz. Avrupa'nın kerhen bunu benimsemek zorunda kalacaklarını düşünüyorum. Kendilerini demokratik ülke zanneden, kökeni sömürgecilik olan 5 büyükler sınıfta kalmışlardır.

Onların arzusu şu. Türkiye gece üçte dörtte, demokrasi ele geçirilmiş. Onlar sevineceklerdi. Ama öyle değil. Biz Avrupa'dan tavsiye alarak kendimizi savunacak değiliz. Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale'de durum neyse aynısı gerçekleşti.

Türkiye 15 Temmuz'da Avrupa'ya demokrasi dersi vermiştir. 

KENDİLERİ REEL BİR İLİZYON OLDU!

Meşruiyetin iki temel kriteri var. Birincisi halk iradesine dayanıp dayanmadığı. Meşruiyetini kaybettiği dediği an millet meydanlardaydı. Meydanlarda olan millet, millet değil de dipçikle o bildiriyi okumak zorunda olan kişi ve yanındakiler mi millet. 

Türkiye gerçekten bir hukuk devletidir ve hukuktaki işleri de adil yargılama prensibi içerisinde yürür. Bildiri tamamen sanaldı. İlizyon içerisindeydiler. 40 yıllık bir ilizyon içerisindeydiler. Kendileri reel bir ilizyon oldu.

OHAL SIKI YÖNETİM İLE KARIŞTIRILMAMALIDIR

Türkiye bir emrivakiyle karşı karşıya. 40 yıldır içimize giren virüsler var. Olağanüstü bir durumla da karşı karşıya. Bütün dünya ülkelerinde OHAL dönemleri vardır. Tabi ki bu sıkı yönetim değildir. 

Fransa'da ilan etmişti OHAL'i. Oradaki bizdeki gibi bir durum da değil üstelik, 6 aydır devam ediyor. Türkiye tüm ele geçirilen FETÖ bağımlılarının içinde olduğu askeri birlikleri kontrol altına almak için süratle önlem almak zorundaydı.

Bu dönem diğer dönemlerden farklıdır. Mesela FETÖ yargı çetelerinin dönemini ele alalım. 500 tane liste yapılıyor, kolluk yapılıyor. Savcı, mahkeme, yargıtay aynı. 

Şimdi ne oluyor. Bir liste yapılıyor ayıklama mevcut. Bu dönemde şikayetlere değil önlemlere ağırlık vermek lazım. Onu yapıyoruz. 

Bu süreçlerden şikayetlenmemek lazım. Olur olmaz şikayetleri de dikkate almamamız lazım. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler