YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Gündoğdu: O senaristlere fotoğraf hazırlıyorlar
24 TV'de Politik Eksen programına katılan Ahmet Gündoğdu sendikalar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Ahmet Gündoğdu: O senaristlere fotoğraf hazırlıyorlar
03 Mayıs 2014 / 09:09 Güncelleme: 03 Mayıs 2014 / 09:12

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu 24 TV’de ‘Politik Eksen’ programına telefonla konuk oldu. Gündoğdu, geçen yıllarda Taksim dayanışmasının arka planında neler olduğunu anlattı. “KESK ve DİSK’in 2007’ye kadar Taksim ısrarının olmadığına dikkat çeken Gündoğdu, buranın hiçbir kutsallığının olmadığının altını çizdi. 2007’den sonra DİSK ve KESK’in marjinal unsurları himaye ettiğini belirtirken KESK’in memurların en küçük sendikası olduğunu, DİSK’in ise işçilerin en küçük sendikası olduğunu rakamlarla açıkladı. Ahmet Gündoğdu konuşmasına şöyle sürdürdü:

KESK’in ve DİSK’in 2007'ye kadar neden hiç Taksim ısrarı yok onu sormak lazım
 
“Geçen seneki 1 Mayıs öncesine kadar yaşananlar ayrı bir kategoride, geçen yılı ayrı bir kategoride ele almak lazım. Bir boyutuyla “1991’den 2007 yılına kadar KESK’in ve DİSK’in neden hiç Taksim ısrarı yok” sorusunu sormak lazım. 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını görmek lazım.”
 
KESK “Bir daha olmayacak" dedi ama...
 
“2008, 2009 ve en son 2010’da belki Türkiye’de ilk kez üç işçi konfederasyonu bir araya gelerek, devletin yaptığını yanlış bulup, hem Başbakan’ı, hem İçişleri Bakanı, hem İstanbul Valisine giderek “77’de burada 34 insan öldürüldü. Bu açıdan burada Emek ve Dayanışma gününde faili meçhullerin aydınlatılmasını söylemekte, emeğin özgürlüğün yanında yer almakta talepleri haykırmak” önemlidir dedik ve o gün siyasi irade de buna sıcak yaklaştı. Türk-İş Genel Başkanı sözcümüzdü. Hak-İş, Kamu-Sen, Memur-Sen, DİSK birlikte gittik. Gözden kaçırılan o gün emek örgütlerinin gözünün önünde KESK’in ve DİSK’in himayesinde yüzü maskeli provokatörler orada Memur-Sen’i, Hak-İş’i, Türk-İş’i konuşturmadı.

Şuanda milletvekili, o zaman Genel Başkan Yardımcı Mahmut Kaçar’ın kolu kırıldı. Ve Türk-İş Başkanı zor kurtuldu. Büyük bir sıkıntı yaşandı. Bir yıl sonra biz KESK’in ve DİSK’in yaptığı ahlaki değil. Böyle şey olmaz dedik. Bu arkadaşlar “peki, bir daha böyle bir şey olmayacak” dedi. Beş konfederasyon yeniden şartları zorlayarak gittik. Yine benzer şeyler yaşandı. Yani gün Emek ve Dayanışma günü ama KESK’in ve DİSK’in marjinal unsurlara himayelik etmelerinden dolayı bunun üzerine biz 2012’de Hak-İş’le Tandoğan’da, diğer konfederasyonlar başka yerde kutladı.”
 
Türkiye'yi kötü göstermek isteyen o senaristlere fotoğraf hazırlıyorlar
 
“2013 esas kırılma noktası. O yıl yeniden altı konfederasyon bir araya geldik. Taksim’de kutlayalım kararı aldık. Dört toplantı yaptık, beşinci toplantıda KESK’in Türk-İş’e yazdığı resmi yazı, sonra KESK Genel Başkanı’nın “bu sene Taksim’e birçok Uluslararası Sendikalar Birliği Genel Sekteri gelecek, öyleyse Memur-Sen ve Kamu-Sen buraya katılmasın” dedi. Bunun üzerine Hak-İş, Türk-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen “böyle şey mi olur” diye tepki gösterdik. “Emek ve Dayanışma böyle mi kutlanır dedik” ve biz Çanakkale’ye gittik. Bu sene bunun üzerine bir çağrıda bulunulmadı. Bunun üzerine gitmezdik ama DİSK’in Eski Genel Başkanı CHP Milletvekili biz Diyarbakır’a gittiğimiz için, Hak-İş Kayseri’ye gittiği için, Türk-İş Kadıköy’e gittiği için “Başbakan bunlara oraya gidin dedi” diye açıklama yapıyorlar. Neden geçen yıl birlikte olunmamızın istenmediğini Gezi olaylarında gördük. Gezi’de kim vardı? KESK vardı, DİSK vardı.

Sol örgütlenmelerin birinci özelliği Kemalizm ile mücadele gözükürken, ikincisi uluslar arası sermayeye karşı olmak ve sermayeden uzak olmaktır. Ama tırnak içinde bu arkadaşlar geçen yıl Gezi sever oldu. Ve orada uluslar arası faiz lobisiyle ve Türkiye’nin belli çevrelerdeki iş adamlarıyla kol kola girdiler. Bu sene de 17 Aralık sonrası Taksim’i yeniden bir Gezi’ye dönüştürme planı vardı."
 
"KESK’in üye sayısı 237 bin, Kamu-Sen’in 440 bin, Memur-Sen’in 707 bin. KESK memurların en küçük sendikasıdır. Türk-İş 730 bin, Hak-İş’in 210 bin. DİSK’in ise 107 bin. İşçilerin en küçüğüdür. Memurlarda örgütlenme yüzde 70’dir. İşçilerde yüzde 9’dur. Bu arkadaşlar emeğin, dayanışmanın değil, işsizliğin değil, taşeronluk yapıyorlar. Bu sorunları uluslar arası alanda Türkiye’yi kötü göstermek isteyen senaristlere fotoğraf hazırlıyorlar.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler