20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın193,507
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2517
 • İstanbul26 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Davutoğlu'ndan çarpıcı El Kaide gerçeği
Ahmet Davutoğlu, 'Suriye, bizi El Kaide terörü ile baş başa bırakmak istiyor. Oradaki El Kaide yapılanması en fazla bizi rahatsız eder' dedi.
Ahmet Davutoğlu'ndan çarpıcı El Kaide gerçeği
07 Ekim 2013 / 09:11 Güncelleme: 07 Ekim 2013 / 09:21

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşananları değerlendirerek, “Mesele bizi El Kaide terörü ile karşı karşıya bırakmak. Suriye'deki rejim de bunu istiyor. Her gün El Kaide'ye yönelik açıklama yaparsam, El Kaide bu sefer bana dönecek. İçlerindeki kavgayı niye üstüme alayım?

El Kaide yapılanmasından en fazla biz rahatsız oluruz” dedi. Türkiye'nin El Nusra Cephesi'ni desteklediği iddialarını yalanlayan Davutoğlu, şöyle devam etti: “Hiçbir gruba destek vermedik. Biz iki yıldır, 'Meşru muhalefete destek olunmazsa, muhalefet radikalleşir' diyoruz. Radikallerin ortaya çıkmasında iki unsur önemli. Suriye'deki cezaevlerinden bırakılanlar ve Irak'taki Ebu Gureyb Cezaevi'nden binlerce mahkûmun şüpheli şekilde kaçması.” PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin bölgedeki varlığına dikkat çeken Davutoğlu, şunları anlattı:

“2012 yazında Esad rejiminin silahlarını alan PYD, bunları o sırada Türkiye ile çatışan PKK'ya aktardı. PYD o kadar oportünist bir tutum sergiledi ki, bir yandan muhalefet toplantılarına katıldı, bir yandan rejimden silahlar alıp belli bir alanı kontrol etmeye çalıştı. Esad rejimi, bizi rahatsız etmek için PYD ve PKK'yı kullanarak bir Kürt meselesi çıkarmak istedi. İkincisi de Acilciler üzerinden hem etnik hem mezhepsel olarak Türkiye üzerine oynamaya kalktı. Böyle bir dönemde dahi PYD'ye karşı herhangi bir operasyona gitmedik. Çözüm süreci başlayınca içerideki Ergenekoncular, Kuzey Suriye diye bir haritayı çıkardı. Anti-Kürt bir etki oluşturmak istediler.

Rejim de bunu istedi. Erbil'de Suriye Kürtleriyle toplandım. Bunun Türk-Kürt çatışmasına dönüşmesinin önüne geçtik. PYD, Resulayn'ı ve Tel Abyad'ı düşürerek bir süreklilik oluşturmak istedi. Esad rejimi de kapattığı kapıları PYD üzerinden kontrol etmeye kalkıştı. Muhalefet bunu sezdiğinden PYD ile çatışmak durumunda kaldı. Bu sene nisan-mayıs gibi PYD'ye, 'Rejimle ilişkinizi kesin. Muhalefetin içinde kalın. Yeni Suriye Meclisi oluşana kadar 'de facto' bir bölge ilanına gitmeyin. Yoksa muhatap almayız' dedim. PYD, 'Tamam' deyince Salih Müslim'i Türkiye'ye getirtip görüştük. Ama rejimle işbirliğine devam ettiler. PYD'nin çatıştığı bölgede, bazı BDP milletvekillerinin de ricası üzerine hiç çalışmayan Şenyurt Kapısı'nı açtık.”

Diz çökmemizi istiyorlar

Türkiye'de bazı kesimlerin hükümetin dış politikadaki başarısını Beşar Esad üzerinden ölçmeye kalktığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Esad'ın kalmasını sağlayan, kimyasal silah dâhil insanlık dışı uygulamalar yapması. Yanı başımızdaki bir meseleye bu kadar duyarsız kalınması şaşırtıcı. Biz de hata yapabiliriz. Ama o kesimlerin derdi başka. Diz çöküp günah çıkarmamızı istiyorlar” ifadelerini kullandı. Davutoğlu'nun diğer değerlendirmelerinden satır başları şöyle...

'Yükselen küresel demokrasiler reformu'

“İran, ABD ile angajman yaparsa Türkiye kârlı çıkar. Birincisi, enerji fiyatları düşer. İkincisi, İran dünyanın en dinamik pazarı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 100 milyar doları görür.
Suriye olayı bize konvansiyonel ordu düzenlemesinin ulusal güvenliği temin etmesi konusunda birtakım eksikler olduğunu gösterdi. Önceden başlayan füze çalışmalarına hız verildi. Bizim için 3 kriter önemli. Birincisi, Türkiye'de üretilir olması. İkincisi, fiyat. Üçüncüsü de süre. Objektif puanlamada birinci sırada Çin çıktı.
Demokrasinin bir geleceği olacaksa Güney Afrika, Türkiye, Hindistan, Brezilya, Pakistan, Endonezya ve Meksika'dan olacak. 'Yükselen Küresel Demokrasiler Platformu' kurabilir miyiz diye konuşuyoruz.”

Haritalar ekonomik anlamda değişmeli

“Bizim birleştirici anlayışımızın karşılığında, parçalayıcı bir harita çıkarma çabası var. Bu haritayı bir faraziye olarak ortaya atıp zihinlere yerleştiriyorlar. Biz bütün bu haritalara karşıyız. Eğer bu harita değişecekse ekonomik anlamda daha büyük ünitelere entegrasyonlara yönelik değişmeli.” 

İHA

bu konuşma itiraf içeriklidir
 // ali akıllı
Sayın davutoğlunun bu konuşması aynen"suriyede PYD nin güçlenmesinden korktuk onun için El-Nusraya göz yumduk"anlamında bir itiraftır.Doğru söylemektedir sınır kasabalarında da Türkiyenin böyle davrandığı görülmektedir.Ama bu davranış çok tehlikelidir.Eninde sonunda Türkiye zarar görecektir....
07 Ekim 2013 Pazartesi 11:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler