YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Davutoğlu o raporu topa tuttu!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Freedom House raporuyla ilgili, 'Hem olgusal bazı yanlışlıklar var, hem diğer Türkiye’ye açık şekilde tavır alma, hak etmediği kategoride değerlendirme var. Raporda 44 tutuklu gazeteci var" dedi.
Ahmet Davutoğlu o raporu topa tuttu!
02 Mayıs 2014 / 16:12 Güncelleme: 02 Mayıs 2014 / 16:20

Bakan Davutoğlu, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Allavi ile yaptıkları görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Freedom House 2014 raporu ile ilgili raporuna yönelik olarak, tüm aydınların ve gazetecilerden tavır almalarını beklediğini kaydeden Bakan Davutoğlu, raporda zikredilen ülkelerle bir tutulamayacağını belirterek, "Raporda hem olgusal bazı yanlışlıklar var, hem diğer Türkiye’ye açık şekilde tavır alma, Türkiye’yi hak etmediği kategoride değerlendirme var. Raporda 44 tutuklu gazeteci var.

Bunlar Tutuklu Gazeteci Dayanışma platformu 24 Nisan 2014 tarihli bilgilere dayanıyor. 2 Mayıs 2014 itibariyle 17 kişini yargılanması tamamlanmış ve hüküm almış, 13 kişinin yargılanması tutuklu olarak devam ediyor, 12 kişi bu süreç içinde tahliye edilmiş. Raporda adı geçen iki kişinin ise cezaevlerinde kaydı yok. Bu nasıl bir rapor ki güncellenmiyor, bu nasıl bir rapor ki verilen bilgiler kulaktan dolma bilgiler içeriyor. Bu 17 kişi gazetecilik eylemleri yüzünden tutuklanmış değiller. Bazıları PKK faaliyetlerine katılımları, DHKPC, MLKP, gibi örgütlerin faaliyetlerine katılmaları dolayısıyla almışlar. Verilen cezalar bizim hükümetimizden önce verilmiş cezalar" ifadelerini kullandı.

"Algı operasyonu" vurgusu

Davutoğlu şöyle konuştu: "Bu son dönemde son dönemde Türkiye’ye karşı yapılan algı operasyonlarından biridir. Türkiye’yi orada yer alan ülkelerin içinde o kategoride ele alamaz. Türkiye’de her görüş zikredilebilmektedir, tartışılabilmektedir. Bu anlamda Türkiye’deki basın özgürlüğü kısmen özgür kategorisinde yer alan ülkelerden çok daha ilerdedir. Gazetecilerimiz bunu, raporu reddetmelerini bekleriz."

Türkiye’de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda onlarca barışçıl gösteriler yapıldığına da dikkat çeken Bakan Davutoğlu, İstanbul’da sadece Taksim’in değil, Kadıköy’de yapılan barışçıl gösterilerin de ele alınması gerektiğini ifade ederek şunları dedi:"Yurtdışından yayın yapan uluslararası basın kuruluşları, Taksim’deki gerilimleri, ’Türkiye’de 1 Mayıs gösterileri yasaklanmış’ gibi hava vermeye çalıştılar. Türkiye’ye yönelik bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin birlikte algı operasyonuna karşı tavır almamız gerekir.

" Davutoğlu, Türkiye- Umman arasındaki ikili ilişkilerin 16. yüzyıla kadar gittiğini vurgulayarak ilişkilerinin her zaman dostane olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, ikili ilişkilere yönelik olarak, şunları kaydetti: "Son yıllarda hızla artan gelişme var. 500 milyon doları aşan ticaret hacmimiz var. Türk müteahhitlik firmaları Umman’da 5,5 milyar dolarlık yüklendiği projeler var. Savunma sanayi alanında ilişkileri geliştirmek istiyoruz."

Konuk bakan

Allavi ise iki ülke arasında tarihi bağlar olduğunu söyleyerek, “Sürekli yan yana omuz omuza çalıştık. Geçmiş dönemde de omuz omuza çalıştık” ifadelerini kullandı. Allavi, Körfez ülkelerinden Büyükelçi krizine yönelik olarak, “Diğer Arap ülkelerinin yansımasıydı. Diğer Arap ülkelerinin arasındaki anlaşmazlık yansıdı. Aile arasındaki bir anlaşmazlık. Herkesin işbirliği ve katkısıyla krizden çıkmak için gayret gösterdik” şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler