YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ahlaklı olmak imkansızlaşıyor"
"Ahlaklı olmak imkansızlaşıyor"
16 Ocak 2010 14:18
''1. Ahlak Şurası'' başladı. Şurada konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Ahlaksız olmayı zorunlu hale getiren, ahlaklı olmayı imkansızlaştıran bir çevremiz var'' dedi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Ahlaksız olmayı zorunlu hale getiren, ahlaklı olmayı imkansızlaştıran bir çevremiz var'' dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından, yazar Nurettin Topçu'nun doğumunun 100. yılı nedeniyle düzenlenen ''1. Ahlak Şurası'' başladı.

İTO'da düzenlenen açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Görmez, yıllar sonra yapılan ahlak şurasına katılmayı ahlaki bir sorumluluk olarak gördüklerini belirterek, Nurettin Topçu'nun ''ahlak hareketine'' büyük katkısı olan bir düşünür olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Görmez, insanlığın sadece bir ahlak sorunu yaşamadığını belirterek, aynı zamanda değerler hiyerarşisinin, insani ilişkilerin bozulduğunu ve ekonomik değerler kavramının, ahlaki değer kavramıyla karıştırıldığını savundu.

Türkiye'de bir değerler erozyonu yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Görmez, şunları söyledi:

''Bizim, geliştirilmiş birtakım söylemlerle insanları değersizleştirme sorunumuz var. Değerler çatımız yıkıldı. Bugün bizim sadece bir ahlak sorunumuz yok, hak, adalet ve hukuk sorunumuz var. Zira hukuk ahlakın asgarisidir. Ahlakın iyi kötü kavramları birbirine karıştırılınca, elbette hukukun doğru ve yanlış kavramları da karıştırılacaktır. Ahlaki söylem ve eğitim sorunun yanında, bireyi ahlaksızlaştıran bir piyasa sorunumuz var. Ahlaksız olmayı zorunlu hale getiren, ahlaklı olmayı imkansızlaştıran bir çevremiz var.''

Ahlak şurasının çok önemsenmesi gerektiğini ifade eden Görmez, ''Zira bizim Müslümanlar olarak kendimize ve dünyaya bütün kusurlarımıza rağmen, söyleyecek çok sözümüz var. Kur'an-ı Kerim Allah'ın yeryüzündeki edep sofrasıdır. Bizim soframızda, kendimize, çocuklarımıza ve bütün insanlığa ikram edeceğimiz çok nimetimiz var. Bütün kusurlarımıza rağmen Müslümanların sofrası dünyanın şüphesiz en büyük sofrasıdır'' diye konuştu.

''BİR EĞİTİM NEFERİYDİ''

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu, Nurettin Topçu gibi büyük bir değerin anısına yapılan şuraya ev sahipliği yaptıkları için gurur duyduklarını belirterek, Topçu'nun ''ahlakla bütünleşmiş'' bir düşünür olduğunu kaydetti.

Topçu'nun düşünceleri, fikirleri ve çalışmalarıyla topluma ışık tutmuş bir aydın olduğunu vurgulayan Develioğlu, şunları söyledi:

''Eğitimini çok zor şartlarda sürdüren Topçu, Paris'te felsefe doktorası veren bir Türk. Üniversitenin geleneklerine göre, en iyi dereceyi almasına karşın ödüllendirileceği zaman, göğe Türk bayrağı çekilmesini talep eden bir memleket sevdalısı. 66 yıllık ömürüne 30'un üzerinde kitap, sayısız makale ve çalışma sığdırmış. Bir eğitim neferiydi. Bize göre Nurettin Topçu, Cumhuriyet döneminde, Türk düşünce hayatının en özgün, en önemli isimlerinden biridir. Vatanına, milletine, tarihine bir ömür aşkla bağlı olarak yaşamış, şöhrete, servete ve şana itibar etmemiştir. Bu tavrı ve tutumuyla yerli düşünceye mensup bir aydının, duyarlılık ve sorumluluğunu ortaya koymuştur.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler