YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahlak dışı bir saldırı
Ahlak dışı bir saldırı
Ahlak dışı bir saldırı
18 Mayıs 2008 / 08:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakanlık ve Genelkurmay, Başbakan Erdoğan- Büyükanıt görüşmesine ilişkin senaryonun alçakça bir saldırı olduğu belirtildi.


Başbakanlık, dün bir gazetede yer alan Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt görüşmesinin konu edildiği haberin 'yalan, iftira' olduğunu bildirdi. Başbakanlık Basın Merkezi'nde yapılan açıklamada, Fikri Sağlar'ın yazısı için "Hayasız bir yalan, açıkça bir iftira" nitelemesinde bulunuldu.


HEDEF ÜLKE MENFAATLERİ


Açıklamada, "Bugünkü (dünkü) Vatan Gazetesi'nde, daha önce Birgün Gazetesi'nde yayınlanan Fikri Sağlar imzalı bir yazıya atfen, Sayın Başbakanımız'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile yaptığı bir görüşmenin içeriği hakkında hayasız bir yalan, açıkça bir iftira yer almıştır. Söz konusu görüşmeye ilişkin daha önce yapılan Başbakanlık açıklamasında da belirtildiği gibi devlet meselelerinin değerlendirildiği görüşmenin içeriği, yine devlet adap ve geleneklerimizin icabı olarak mahrem tutulmuştur. Üçüncü kişilerin görüşmenin içeriği hakkında hiçbir şekilde bilgi sahibi olması mümkün değilken yapılan bu yayınlar bir 'kara propaganda' faaliyetinin ürünüdür" denildi.


Açıklamada, "Hedefi ve maksadı, milletimizin ve devletimizin menfaatlerine hizmet etme şerefinden başka hiçbir hesabı olmayan Sayın Başbakanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımız'ı yıpratmak ve karalamaktır. Daha önce çeşitli açıklamalarımızda da belirtildiği gibi böylesine hayasız yalanları önce yayınlayıp sonra yalanlama gelmezse doğru ilan etmek, basın meslek ilkeleri bakımından büyük bir ahlaksızlıktır" denildi. Açıklamada, “Bu 'kara propaganda' ürünü iftirayı ortaya atan ve yayınlayanlardan hukuk zemininde hesap sorulacağından kamuoyumuz şüphe duymamalıdır" görüşleri dile getirildi.


Sağlar telefonu açmadı


İddiaları Birgün Gazetesi'ndeki köşesinde dile getiren ve ardından yazısı ile Vatan Gazetesi'ne manşetine oturan Fikri Sağlar'a dün tüm çabalarımıza rağmen ulaşamadık. Sağlar, gün boyu telefonlarını kapalı tuttuğu için, Başbakanlık açıklaması ile ilgili görüşlerini alamadık.


Ahlak dışı bir saldırı


Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasından şunlar kaydedildi: "Bir gazetede Fikri Sağlar tarafından dile getirilen asılsız iddialara atfen, 17 Mayıs 2008 tarihli Vatan gazetesinin manşetinde ahlak dışı ve mesnetsiz bir haber yer almıştır. Başbakanlık tarafından konuya ilişkin basın açıklaması yapıldığından, Genelkurmay Başkanlığınca ayrıca bir açıklamaya gerek duyulmamaktadır. Bununla birlikte, bu ahlak dışı saldırıyı yapanlar hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunulması kaçınılmazdır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler