YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağrı Valisi'nden olaylarla ilgili açıklama geldi
Ağrı Valisi'nden olaylarla ilgili açıklama geldi
13 Nisan 2015 17:18
Ağrı Valisi Musa Işın, "Askerlerimiz orada toplanacak olan insanlarımızın hem güvenliğini sağlamak hem de teröristlerin oraya gelerek vatandaşa propaganda yapmalarını ve onları korkutmalarını engellemek gayesi ile görevlendirilme yapılmıştır" dedi.

Vali Musa Işın, Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek köyünde yaşanan terör  saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, seçim sürecine  girilmesiyle terör örgütü PKK mensuplarının halkın üzerinde baskı kurup,  vatandaşı korkutarak bir partiye oy toplama gayreti içerisine girdiklerini  belirtti. 
 
 4 Nisan 2015 tarihinde Doğubayazıt Güngören köyü Kule mezrasında  Abdullah Öcalan'ın doğum günü münasebetiyle müzikli etkinlik tertip edildiğini  anımsatan Vali Işın, "Buraya HDP mensupları gitti ve bunların gitmesine engel  olmadık" diye konuştu. 

Bahar etkinliği altında bir müzikli festivali yapacaklarını  düşündüklerini anlatan Vali Işın, şöyle devam etti: 
 
"Ancak daha sonra o bölgede bulunan teröristlerin de bu etkinliğe  katıldıkları ve burada konuşma yaptıklarını tespit ettik. Bu konuşmanın da  teröristlerden birisi bu seçimde mutlaka herkesin HDP'ye oy vermesi gerektiğini  aksi takdirde köylülerin ve muhtarların cezalandırılacağını ifade etmiştir.  Dolayısıyla vatandaşlarda bu manada ciddi bir tedirginlik meydana gelmiştir.  Vatandaş, özgür iradesiyle oyunu kullanmaktan mahrum hale getirilmeye  çalışılmaktadır. En son 10 Nisan 2015 günü Diyadin ilçesi Yukarıtütek köyünde  fidan ekimi ya da ağaçlandırma yapılacağı bilgisi bize gelmiştir. Aynı şekilde  buraya terör örgütü mensuplarının da katılacağı bilgisini edindik. Vatandaşların  buraya toplatılarak seçime yönelik propaganda yapılacağı halkın tehdit edileceği,  oy vermeyenlerin cezalandırılacağı şeklinde bize bilgiler intikal etmiştir." 
 
Işın, vatandaşın özgür iradesine ipotek konulmaması için tedbir almaya  karar verdiklerini dile getirerek, "Bunun akabinde burada terör örgütü  mensuplarının vatandaşın iradesine ipotek koyacak çeşitli eylemlerde bulunmasını  engellemek, vatandaşı korkutucu beyanlarda bulunmalarına mani olmak için biz  orada güvenlik tedbiri almaya karar verdik" ifadelerini kullandı. 
 
Askeri birliklerin tedbir almak amacıyla orada bulunduklarını vurgulayan Işın, şunları kaydetti: 
 
"11 Nisan 2015 tarihinde, olayın meydana geldiği günde askeri  birliklerimiz Yukarıtütek köyünde tedbir almak amacıyla sabaha karşı  görevlendirilmişlerdir. Oraya hareket ettiklerinde köyün yakınında çadırı fark  etmişlerdir. Çadırdaki kişilerin ellerini kaldırarak dışarıya çıkmalarını anons  etmişlerdir ancak içeriden bir teröristin uzun namlulu silahla ateş etmesi  üzerine güvenlik güçlerimiz buna karşılık vermiştir. Meydana gelen ilk çatışmada  bir üsteğmenimiz ve 3 uzman çavuşumuz olmak üzere toplam 4 askerimiz  yaralanmıştır." 
 
HDP eski ilçe başkanı Budak hakkındaki iddialar 
 
Vali Işın, olayda ölen HDP eski ilçe Başkanı Cezmi Budak'ın, PKK'ya  militan devşiren, dağa insan gönderen, lojistik sağlayan ve milislik yaptığına  dair ellerinde bilgiler mevcut olduğunu belirterek, "Bir gün önceden PKK militanlarıyla buluşmak üzere Yukarıtütek köyüne gitmiş ve ateş açılan çadırın  içinde teröristlerin yanındayken çatışma esnasında vurulmuştur" şeklinde konuştu. 
 
PKK militanlarının daha önceden gelip köye çadır kurduklarını ifade eden Vali Işın, şunları ifade etti: 
 
"Askerlerimiz orada toplanacak olan insanlarımızın hem güvenliğini  sağlamak hem de teröristlerin oraya gelerek vatandaşa propaganda yapmalarını ve  onları korkutmalarını engellemek gayesi ile görevlendirilme yapılmıştır ancak  köye gidildiğinde PKK militanlarının zaten köye önceden geldikleri ve çadır  kurdukları görülmüştür.

Meydana gelen çatışmada helikopterlerimiz  görevlendirilmiş ancak PKK'lı teröristler tarafından ağır silahlar ve  roketatarlar kullanılmıştır. 25 kişinin olduğunu düşündüğümüz teröristlerin  kullandığı mermi ve mühimmat var olan, kullanılabilecek, onların üzerinde  taşıyabilecek mühimmatın çok çok üzerinde olduğunu gördük. Çünkü çatışma 14 saat  sürmüştür. Bu çatışmada çok silah, mühimmat, roketatarlar ve ağır silahlar  kullanılmıştır. Dolayısıyla daha önceden oraya yığınak yaptıklarını düşünüyoruz." 
 
Çatışma başlandığında helikopterlerin güvenlik güçlerine yardımcı  olmak üzere görevlendirildiğini anımsatan Vali Işın, helikopterlerden bir  tanesinin silahından vurulduğunu ve helikopter silahının kullanılamaz hale  geldiğini belirtti. 
 
"İddialarının tümü yalan ve iftiradır" 
 
Işın, tespitlerine göre 5 PKK'lı teröristin öldürüldüğünü söyleyerek,  şöyle konuştu: 

"Bir terörist ağır yaralı olarak bizim helikopterimizle taşınarak kent  merkezine getirildi. İlk müdahalesinin ardından Erzurum'a sevk edilmiştir. Bizim  yaralılarımız çatışma alanında kaldıklarından dolayı helikopterlerle almaya  gayret gösterdik ancak teröristlerce yapılan ateş sonucu helikopterlerle  alamadık. Civar köylerden gelen vatandaşlar çatışma alanına girdiklerinden dolayı  vatandaşlarımız zarar görmesin diye güvenlik güçlerimiz ateş kesmişlerdir.

Bunun  üzerine askerlerimiz yaralılarımızı bulundukları yerden almaya çalışırken orada  bulunan bazı vatandaşlar da yardım etmeye çalışmışlardır. Askerlerimiz aynı zaman  da hem yaralı olan askerlerimizi hem de teröristi taşıyarak getirmişlerdir ve  helikopterle Ağrı il merkezine getirilmişlerdir. 'Canlı kalkan olarak oraya  gidenler tarafından askerler kurtarıldı, askerler orada ölüme terk edilmişti, 15  asker ölüme gönderilmişti' tarzındaki iddialarının tümü yalan ve iftiradır." 

Jandarma özel harekatının son derece eğitimli ve organize olduğunu  dile getiren Işın, "Dolayısıyla neyi, nerede yapacağını çok iyi bilmektedir.  Yaralı askerlerimizi çatışma bittikten sonra kendi imkanlarıyla taşımışlardır  ancak orada bulunan bazı vatandaşlarımız da buna yardımcı olmuşlardır. Aynı  şekilde orada yaralı olan terörist, askerlerimiz ve vatandaşlarımız tarafından  helikoptere taşımıştır" ifadelerini kullandı. 
 
Türkiye'de başka bir silahlı gücün olmasının meşru olmadığını  vurgulayan Vali Işın, sözlerini şöyle tamamladı: 

 "Türkiye'de sadece silahlı kuvvetler ya da güvenlik güçlerimiz,  polisimiz, jandarmamız ve silahlı kuvvetlerimiz vardır. Burada vatandaşı  öldürerek, tehdit ederek ve haraç toplayarak iradesini zorla etkilemeye yönelik  hiçbir faaliyete izin verilmeyecektir. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini  sağlamak için her türlü tedbiri aldık ve almaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın  seçimlerde özgür iradesini ortaya koyması için de her tülü tedbiri ortaya  koyacağız. Yapılan bu faaliyet tamamen vatandaşlarımıza yönelik yapılmak istenen  zorbalık ve cebri tehditleri ortadan kaldırmaya yöneliktir." 

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler