YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağrı Valisindan flaş açıklama: Şenlik alanına roketle gelinir mi?
PKK içinde Çözüm Sürecini sabote etmek isteyenler olduğuna dikkat çeken Ağrı Valisi Musa Işın, "“Devlet içinde ayrı bir devlet gibi hareket etmek istiyorlar. Etkinlik adı altında eli silahlı teröristlerin propaganda yapmasına izin veremezdik" dedi.
Ağrı Valisindan flaş açıklama: Şenlik alanına roketle gelinir mi?
17 Nisan 2015 / 07:56 Güncelleme: 17 Nisan 2015 / 07:59

Ağrı Valisi Musa Işın, PKK’nın Tendürek dağındaki çatışmaya neden olan gösterileri barışı sabote etmek amacıyla gerçekleştirdiğini söyledi. Işın, “PKK içinde süreci zedelemek isteyenler seçime kadar böyle ‘etkinlik’ gerekçesiyle halk üzerinde baskı kurmayı amaçlıyor" dedi.

PKK’nın Çözüm Süreci'ne dair samimiyetine vurgu yapan Vali, "barış isteyen, silahsızlanmayı ön gören örgüt daha birkaç gün önce lise öğrencisi iki genç kızı dağa götürür mü” diye sordu.

PKK’nın ‘etkinlik’ bahanesiyle halka oy baskısı yaptığını söyleyen Ağrı Valisi Işın, PKK’lılarla yaşanan çatışmanın perde arkasını Star’a anlattı:

4 Nisan’da başladı

Işın, söz konusu çatışmanın yaşanmasına neden olan süreci şöyle anlattı:

“HDP, 4 Nisan’da Abdullah Öcalan’ın doğum haftası gerekçesiyle Doğubayazıt’ın, Ağrı dağı eteğindeki bir köyde şenlik düzenledi. Biz, Çözüm Süreci'ni dikkate alarak şenliğe karışmadık. Ancak edindiğimiz bilgiler ve gördüklerimize baktığımızda olayın şenlik değil, örgüt propagandası olduğunu net şekilde tespit ettik.

4 Nisan’da kurulan platformda, dağdan inen 12 PKK’lı konuşma yaptı ve “bizim kurduğumuz mahkemelere gideceksiniz, seçimde sizden büyük beklentilerimiz var. Biz ne diyorsak ona göre hareket edeceksiniz’ şeklinde talimatlar vererek, yüzlerce köylüye örgüt propagandası yaptılar.

Şenlik ayrı, örgüt propagandası ayrıdır. Devletin sınırları içinde ayrı bir devletmiş gibi hareket ediyorlar. Buna izin veremezdik. Valilik olarak üzerimize düşeni yaptık ve gerekli güvenlik önlemlerini aldık. Etkinliğin yapılacağı yere giden yolları kapattık. Devletin görevi budur. Göz göre göre terör propagandasına izin veremezdik. “

Etkinlik değil propaganda

Işın, şöyle devam etti:

“4 Nisan’daki örgüt propagandasının ardından süreç 11 Nisan’a uzandı. PKK yine aynı propagandayı yapmak için harekete geçti. Bazı kişiler ‘45 kişilik köyde kime propaganda yapılacak’ diyor. Oysa durum böyle değil. Etkinlik bahanesiyle yüzlerce insan çevreden akın akın geliyor. İnsanları toplayıp örgütün talimatları gereği hareket edilmesi için telkin veriliyor. Tendürek’te de, Doğubayazıt’takinin ikincisini yapmak istediler.”

Şenlik yerine roketle mi gelinir?

Ağrı’daki olayın ardından birileri utanmadan “Oraya asker neden gitti” diye soruyor diyen Ağrı Valisi, “Askerin görevi budur. Çatışma saat 3.40’da başlayıp, akşama kadar sürdü. Barış isteyen örgütün şenlik yerinde mühimmatla, roket atarla ne işi var? Yaralılarımızı almaya çalışırken bile helikopterimize ateş ettiler. Vatandaş mevzilere girince çatışma durdu. Vatandaşın oraya girmesi de normal değildi. Yolları kapatmıştık ancak patikalardan oraya vardılar. Biz askerimizi kurtarmak için çalışmalar yapıyorduk” dedi.

 

STAR

Belli değil mi
 // battal çakır
Küçükken bu tipler plastik roketler vardı yere konulan onları gerçek roket atarlarla karıştırmış olmalılar.Ya da küçükken atamayanlar büyüğünce ''Bak küçükken biz atamıyorduk şimdi onun BABAsını atıyoruz'' diyerek artistlik çekme peşinde olan kimselerdir.Zaten seçimlerde %100 katılım olması ve belli yerlerin sadece 1 partiye oy vermesi nasıl bir güvenlik zaafiyeti ve millet üzerindeki baskının en büyük kanıtıdır....
17 Nisan 2015 Cuma 19:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler