YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağlama duvarı sorusuna itiraz
Ağlama duvarı sorusuna itiraz
27 Mart 2012 17:53
''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanıklarından Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ mahkemede susma hakkını kullandı. Davanın hakimi Başbuğ'a ağlama duvarı ile ilgili fotoğrafı sormasına ise avukatından tepki geldi...

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, çapraz sorgusu sırasında sorulan sorulara cevap vermemesi tutanağa, ''Sanık İlker Başbuğ'un cevap vermediği, susma hakkını kullandığı anlaşılmıştır'' şeklinde yazdırıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, kendisine İbrahim Şahin ile Fatma Cengiz arasındaki telefon kayıtlarını dinletilmesine tepki göstererek, salonu terk eden Başbuğ, verilen ara sırasında tekrar duruşma salonuna girdi.

Bu sırada, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'e yaklaşan Başbuğ, ''İbrahim Şahin ile Fatma Cengiz'i tanımıyor musunuz  Bunları en iyi siz bilirsiniz'' dedi. Pekgüzel de bunun üzerine, ''Savunma hakkınız kapsamında dinletildi'' şeklinde yanıt verdi.

Başbuğ, daha sonra sanık bölümüne geçti, yerine oturarak bazı avukat ve sanıklarla sohbet etti.

Duruşmanın başladığı sırada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Başbuğ'un izinsiz olarak duruşma salonunu terk ettiğini ve duruşma disiplini konusunda uyarıldığını tutanaklara geçirdi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Başbuğ'un sabah yapılan savunmasında sorulacak sorulara yanıt vermeyeceğini söylediğini hatırlatarak, bunun Başbuğ'un susma hakkını kullanacağı anlamına geldiğini kaydetti. Pekgüzel, ''Birçok soru hazırlamıştım. Bu nedenle sorularımızı ileriki aşamalarda soracağız'' dedi.

''Ağlama duvarı' fotoğrafının sorulmasına itiraz

Üye hakim Hüsnü Çalmuk da, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Levent Göktaş'ın ofisinde bulunan 51 No'lu DVD içindeki video başlıklı bir klasör bulunduğunu kaydetti.

Kayıtta, ''Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'' başlıklı dosya ve görüntüler olduğunu ifade eden Çalmuk, Başbuğ'a ''Çekimler gizli değil. 'Ağlama duvarı' konusu var. Bu konuya bir diyeceğiniz var mı '' diye sordu.

Bunun üzerine söz alan Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer ''Hakimin sorduğu soru din ve vicdan hürriyetini bir kenara bıraksak bile, internette dolaşan asılsız iddialara müvekkil cevap vermek zorunda bırakılmaktadır'' diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, ''Hakimlerin sorma hakkına sizin itiraz hakkınız bulunmuyor'' şeklinde konuştu.

Özese, Başbuğ'un, bu soruya yanıt vermemesini, ''Sanık İlker Başbuğ'un cevap vermediği, susma hakkını kullandığı anlaşılmıştır'' şeklinde tutanağa yazdırdı.

''Derin devlet'' sorusu

Üye Hakim Çalmuk, Başbuğ'a, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Kemal Yavuz'un savunmasında geçen ''derin devlet''le ilgili beyanlarını okudu.

Çalmuk daha sonra, aynı davanın tutuksuz sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ın, JİTEM'le ilgili açıklamalarını anımsatarak, ''Devlet cephanesini gömüyor. Yavuz'un beyanına göre, devlet mühimmatı gömüyorsa bu yanlış kişilerin eline geçmiş olabilir mi '' dedi.

Başbuğ'un bu soruya da yanıt vermemesi üzerine, Mahkeme Başkanı Özese, Başbuğ'a bir çok sormayı düşündüğünü ancak susma hakkını kullanacağından dolayı vazgeçtiğini söyledi.

Özese'nin, duruşmada bir cep telefonu numarasını okuyarak bunun kendisine ait olup olmadığı sorulan Başbuğ, telefon numarasını hatırlayamadığını, o dönemde kullanmış olup olmadığının doğrulatılmasını istedi.

Sanıkların Başbuğ'a soru yöneltmemesi üzerine, Başbuğ'un çapraz sorgusunun tamamlandı. Duruşma, Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in savunmasıyla devam ediyor. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler