YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağır darbe indirildi! PKK 'kış'a geçemiyor
Terör örgütü PKK'ya yönelik kararlılıkla yürütülen operasyonlarda, örgütün sığınakları ve kış ihtiyacını karşılamak için stokladığı yaşamsal malzelemerin imha edildiği bildirildi.
Ağır darbe indirildi! PKK 'kış'a geçemiyor
25 Eylül 2016 / 08:14 Güncelleme: 25 Eylül 2016 / 08:16

Terör örgütü PKK ile mücadelede yıllardır uygulanan saldırıları önlemeye dönük savunmacı yaklaşım ‘bekle, operasyon yap’ stratejisi terk edildi. 

Terörle mücadelede yeni konsepte geçilerek, ‘her noktada, her şartta operasyon yapma’ stratejisiyle örgütün Türkiye içerisinde toplandığı, saldırı planlarını yaptığı kamplara operasyonlar başlatıldı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Doğu ve Güneydoğu’daki 22 ilin valisiyle geçen hafta Ankara’da yaptığı toplantıda yeni mücadele konseptinin ayrıntıları ele alınarak, kışın da operasyonlara devam edilmesi kararlılığı iletildi.

SIĞINAKLAR İMHA EDİLDİ

Toplantıda Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlıkları, operasyonlarla ilgili kapsamlı rapor sundu. 

Raporlarda, PKK’nın Türkiye içerisinde kış üstlenmesi yaptığı, kırsal alandaki kamplarının bulunduğu Hakkari Çukurca Kaletepe, Yüksekova kırsalı, Cudi - Gabar - Silopi, Ağrı Tendürek-Doğubayazıt, Diyarbakır Lice-Kulp-Şenyayla, Tunceli-Ali Boğazı, Ovacık kırsalı ile Bingöl’de Genç ve Van - Saray - Özalp - Başkale’de komando birlikleri, Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat ekiplerince operasyonların sürdürüldüğü kaydedildi. 

YAŞAMSAL MALZEMELER İMHA EDİLDİ

Karadan ve havadan başlatılan operasyonlarda örgütün kış üslenmesine geçtiği noktalarda çok sayıda mağara ve sığınak ile teröristlerin, kış ihtiyacını karşılamak için stokladığı yaşamsal maddelerin imha edildiği belirtildi. 

Eylül ayıyla birlikte kış üslenmesine çekilen örgütün, operasyonlar nedeniyle bunu yapamadığı, büyük kayıplar vererek yurtdışındaki kamplara çekilmeye başladığı öne sürüldü.

ZAMAN KAZANMAK İÇİN ATEŞKES ZEMİNİ ARIYORLAR

Örgüt üyelerinin kendi aralarında ve yurtdışı ana kamplarla yaptığı telsiz görüşmelerini deşifre eden istihbarat birimleri, örgüt mensuplarının operasyonlar nedeniyle çekilemediği, büyük zayiatlar verdiği, kendi içlerinde çözülmeler başladığını belirledi. 

Zaman kazanmak ve kış üslenmesine geçebilmek için Kandil’in ‘ateşkes’ için zemin aradığı kaydedildi.

Örgüt yönetiminin, bu yönde gündem oluşturulması için şehir yapılanmasına talimat verdiği, yakın zaman da ise sözde tek taraflı ateşkes” açıklaması yapmaya hazırlandığı dile getirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler